Güncel Kurlar


TAKBİS Parsel Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Tapu Kadastro kayıtlarından, parsel sorgulaması internet üzerinden yapılabiliyor. Tapu Kadastro parsel sorgulama işlemleri internet üzerinden olduğu gibi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne şahsen gidilerek de yapılabilir.

Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Nedir

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi yani kısaca TAKBİS olarak adlandırılan sitem, tüm Türkiye genelinde taşınmaz mülkiyet bilgilerini elektronik ortamda sunan ve her türlü sorgulama ile taşınmazlarla ilgili işlemlerin yapılabildiği e-Devlet projesidir. TAKBİS tapu sorgulama ile ilgili işlemlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için hayata geçirilmiştir.

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

TAKBİS sorgulamasını bu link üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) resmi internet sitesine giriş yapanların kullanım koşullarını kabul etmesi şartı ile sorgulama yapmasına izin veriyor. Buradan taşınmazın adres bilgileri ve ada, parsel numarası ile harita üzerinden takibini yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Tapu Kadastro Parsel Sorgulama

Bu link ile gerçekleştirebileceğiniz sorgulamayı gerçekleştirmeden önce e-Devlet Kapısı kaydınız olmalı. Sisteme giriş yapabilmeniz için kimlik doğrulaması yaptıktan sonra gerekli sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sistemiyle parsel sorgulanması için TAKBİS programı kullanılır. TAKBİS’ten istenen bilgiye ulaşılabilmesi için, aranan mülk ile ilgili bilgilerin sistem üzerinde kayıtlı olması gerekir. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle http://www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet kapısına giriş yapılır.
 • Daha sonra ‘’E-Hizmetler’’ yazısı seçilir.
 • ‘’E-hizmetler’’ menüsündeki seçenekler arasından ’’ Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’’ seçilir.
 • Bir sonraki adımda ‘’Tapu Bilgileri Sorgulama’’ linkine tıklanır.
 • Ekranda açılan sayfada sorgulama yapan vatandaşın kayıtlı mülk ya da mülklerine ait bilgiler görüntülenir.

Bu işlemler yapılırken sorgulama yapan kişi tercihine bağlı olarak harita hizmetinden de yararlanabilir.

Detaylı Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TAKBİS sorgulamasını  parselsorgu.tkgm.gov.tr linki üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) resmi internet sitesine giriş yapanların kullanım koşullarını kabul etmesi şartı ile sorgulama yapmasına izin veriyor.

Buradan taşınmazın adres bilgileri ve ada, parsel numarası ile harita üzerinden takibini yapabilirsiniz.

Tapu Kadastro Parsel Sorgulama Kuralları

Tapu Kadastro sorgulamasında uyulması zorunlu kurallar şunlardır:

 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü onayı doğrultusunda, parsel sorgulama yapılması için sisteme girildiği anda çerez kullanımı da otomatik olarak kabul edilmiş olur.
 • Bu site üzerinden edinilen bilgilerin resmi bir geçerliliği yoktur. Sadece genel bilgi edinmek amacı ile kullanılabilir.
 • Bu yöntemler ile edinilen bilgiler hiçbir şekilde ticari ya da resmi amaçlarla kullanılamaz.
 • Parsel sorgulama sırasında ulaşılmak istenen gerekli web servislerine erişim için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün izni olmalıdır.
 • Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü erişimine izin verdiği sitelerin içeriğini değiştirebilir. Verdiği hizmeti herhangi bir açıklama yapmadan sistemden kaldırabilir.
 • Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bu siteden edinilen bilgiler nedeni ile olabilecek problemlerin hiç birisi ile ilgili sorumluluk kabul etmez.
 • Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile site kullanıcılarının muhalefete düşmesi halinde delil olarak kullanılabilecek kayıtlar, Tapu ve Kadastro’nun bildireceği belgelerdir.
 • Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile olabilecek anlaşmazlıklarda Ankara mahkemeleri yetkilidir.   Tapu Kadastro parsel sorgulama işlemi için bahse konu internet sitesini kullanan herkes yukarıda bildirilen şartları peşinen kabul etmiş sayılır.

RayHaber | RaillyNews - RayHaber | RaillyNews