RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Konya’da Türk Yıldızları Uçağı Düştü: 1 Şehit

Türk Hava Kuvvetleri’nin gösteri takımı Türk Yıldızları’na ait NF-5 uçağının Konya ‘da gerçekleştirdiği eğitim uçuşu sırasında düştüğü öğrenildi.

Türk Hava Kuvvetleri’nin Konya’da konuşlu olan 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, Hava Kuvvetleri’nin akrobasi ekibi Türk Yıldızlarına ait NF-5 uçağının eğitim uçuşu sırasında düştüğü öğrenildi. Olay yerine çok sayıda polis, ambulans, itfaiye ve AFAD ekibinin sevk edildiği öğrenildi. Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte kaza doğrulandı. MSB, yaptığı açıklamada uçağı kullanan pilotumuzun şehit olduğunu bildirdi. Konuyla ilgili gerekli incelemenin başlatıldığını belirten MSB, yaptığı açıklamalarda,

“Konya’da eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetlerimize ait bir NF-5 uçağımız saat 14.15’te henüz bilinmeyen bir nedenle kaza kırıma uğramıştır. Konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır.

Konya’da eğitim uçuşu sırasında kaza kırıma uğrayan Hava Kuvvetlerimize ait NF-5 uçağımızın pilotu şehit olmuştur. Kahraman Pilotumuza Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır dileriz.”

ifadelerine yer verdi. Kazanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de taziye dileklerini bildirdi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanı Albay Orgeneral Zakir Hasanov’un da Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’e taziye mektubu gönderdiği bildirildi.

NF-5 Uçakları Hakkında

Türk Hava Kuvvetlerinde 1987’den bu yana kullanılan NF-5’ler, akrobasi çalışmaları esnasında uçuş sistemleri ve performansları sayesinde akrobasi uçuşuna en uygun uçak olarak seçilmiştir. Dünya havacılık literatürü tarandığında F-5 uçağının dizaynının, süpersonik jet uçuşuna en uygun uçak dizaynı olarak tanımlandığı görülmektedir.

Eskişehir 1’inci Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığınca, Ağustos 1993’te başlatılan proje kapsamında, uçaklarda bazı değişiklikler yapılmıştır. Türk Yıldızları Akrobasi Timi’ne tahsis edilen dokuz adet NF-5A ve bir adet NF-5B uçağında yapılan tadilat ve değişiklikler Temmuz 1994’te bitirilerek birliğine teslim edilmiştir. Yapılan tadilatlara ilave olarak, uçuş sonrası performans değerlendirmelerinin etkinliğinin arttırılması maksadıyla 2000 yılında uçaklara üç eksenli VTR (kamera kayıt sistemi) sistemi eklenmiştir. Türk Yıldızları 2010 yılından itibaren modernize edilmiş NF-5 2000 uçakları ile gösterilerini gerçekleştirmektedir.

Kaynak: DefenceTurk