RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinde TÜBİTAK BİLGEM İmzası

SARP uzaktan komutalı silah sistemlerinin (UKSS) Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) ile entegrasyonu tamamlandı

ASELSAN, SARP uzaktan komutalı silah sistemlerinin (UKSS) Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) ile entegrasyonun tamamlandığı bildirildi. TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) Sarp silah sisteminde kullanılacağı 2017’de duyuruldu.

Bültende, ASELSAN ürünü uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılan gerçek zamanlı işletim sisteminin yerlileştirilmesi için süren çalışmalarda mutlu sona ulaşıldı şeklinde ifade edildi. Sarp UKSS ile GİS entegreli ilk sistemlerin müşteriye teslim edildiği belirtildi. Dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla yürütülen çalışma ile Sarp’ın tamamen milli yazılımlarla çalıştığı duyuruldu.

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS)

Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) Savunma, havacılık, uzay, otomotiv, aylı, ulaşım, nükleer santralleri, tıp elektroniği ve daha bir çok sektörde kullanılmaktadır. GİS ya da GİSİS olmak üzere anılan yerli ve milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri kritik alanlarda yerli teknolojinin yerli yazılımın beyni niteliğinde. Bu işletim sistemiyle emniyet kritik sistemlerdeki dışa bağımlılığın azaltılmasına sızmalara ve saldırılara karşı güvende olunmasına, sistemler üzerinde tam hakimiyet kurulmasına imkan sağlamakta.

GİS ya da GİSİS olmak üzere anılan yerli ve milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemleri kritik alanlarda yerli teknolojinin yerli yazılımın beyni niteliğinde. Bu işletim sistemiyle emniyet kritik sistemlerdeki dışa bağımlılığın azaltılmasına sızmalara ve saldırılara karşı güvende olunmasına, sistemler üzerinde tam hakimiyet kurulmasına imkan sağlamakta.

SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi Özellikleri

ASELSAN UKSS ürün ailesinin üyelerinden biri olan SARP, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarını tamamen yerli ve milli imkânlarla üretilerek karşılıyor. Kara platformlarında yüksek isabet oranı sağlayan SARP, küçük ve orta kalibre silahlar için geliştirildi. Etkin atış gücünü, hassas keşif yeteneği ile birleştiren SARP sistemi hafif ve düşük profil tareti sayesinde, hem taktik kara araçlarında hava ve kara tehditlerine karşı, hem de yerleşim bölgelerinde, sabit tesislerde asimetrik tehditlere karşı kullanılabiliyor.

SARP içerdiği termal ve TV kameralar ile lazer mesafe bulucu sayesinde yüksek doğrulukta balistik çözüm üretiyor ve gece/gündüz koşullarında kullanılabiliyor. Bu özelliklerinin yanı sıra atış hattı ve görüş hattı stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve gelişmiş balistik algoritmalara sahip olan SARP hareket halinde de yüksek hassasiyette atış ve yönlendirme yapabiliyor. 2020 yılında ilk defa bir Avrupa ülkesine ihraç edilmesi ile birlikte SARP’ın hizmet verdiği ülke sayısı altıya çıktı.

Kaynak: DefenceTurk