RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Sivas Hızlı Tren İle İvme Kazanacak

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Ankara ile Sivas arasındaki seyahat süresini düşürecek ve konforlu ulaşım imkanı sağlayacak olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’ne ilişkin konuştu.

Cumhuriyet tarihinde Sivas’a yapılan en büyük yatırımın hızlı tren olduğunu ifade eden Bilgin, “İnşallah 2021 yılında hızlı trenle Sivas’a yolcu taşımaya başlayacağız. Hem iç turizmde hem dış turizmde Sivas ekonomik manada muhteşem bir şekilde kalkınacak. İstihdama yansıyacak” dedi.

HIZLI TREN PROJESİ SİVAS’A İVME KAZANDIRACAK

Ankara ve Sivas arasında 2008 yılında başlatılan Yüksek Hızlı Tren Projesi’nde çalışmalarda sona yaklaşıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Haziran ayında hizmete gireceği müjdelenen projeye ilişkin konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, hızlı trenin Sivas’a ivme kazandıracağını söyledi.

Bilgin, “Cumhuriyet tarihinde Sivas’a yapılan en büyük yatırım. İnşallah 2021 yılında hızlı trenle Sivas’a yolcu taşımaya başlayacağız. Bunun bize dönüşü ne olacak? Hem iç turizmde hem dış turizmde Sivas ekonomik manada muhteşem bir şekilde kalkınacak.

İstihdama yansıyacak. Direkt ekonomik getiri sağlayacak” dedi.

SİVAS’A GELENLER DOYA DOYA VAKİT GEÇİRECEK

Hızlı trenle Sivas’a gelenlerin dolu dolu vakit geçirebilmesi noktasında ortak aklı işleterek hareket ettiklerini ifade eden Bilgin, “Gök Medrese manzaralı Sivas mahallesini canlandırdığımız ve belediyemiz tarafından yapımına başladığımız Kale Projemiz var.

Yine 200 milyon TL’yi bulacak Kızılırmak Projemiz var. Turizm noktasında farklı bir alan oluşturulması anlamında önemli bir proje. Yapım çalışmasına başladık. Yine İl Özel İdaremiz tarafından Sivas girişinde yapılan Hamidiye Kültür Parkı Projemiz var .

Yaklaşık 250 bin metrekare alan üzerinde. Sivas’a insanların geldiği vakit en az 1 hafta doya doya vakit geçirebilecekleri alanlar oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Fatih TABUR / Büyük Sivas Haber