RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Tayvan Tren Kazasına İlişkin Soruşturma Başlatıldı

Tayvan’ın doğusundaki Hualien bölgesinde trenin raydan çıkması sonucu en az 54 kişinin öldüğü kazaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Savcılık, tren tünele girmek üzereyken demir yolu hattının yakınındaki tepeye park edilen ve henüz belirlenemeyen nedenle rayların üzerine kayan vincin sorumlusu şantiye şefinin tutuklamasını talep etti. Şantiye şefi, kazaya neden olan vincin fren sistemini tam olarak sağlayamamakla suçlanıyor.

Yetkililer, tren tünele girmek üzereyken rayların yakınındaki tepeye park edilen ve henüz belirlenemeyen nedenle rayların üzerine kayan vincin sahibini sorguladı.

Tayvan Demiryolları İdaresinden yapılan açıklamada, kaza yerindeki onarım çalışmalarının bazı seferlerde 15-20 dakikalık gecikmelere sebep olabileceği belirtildi.

Tayvan’daki son 70 yılın en ölümcül tren kazası

Tayvan Demiryolları İdaresi (TRA) tarafından işletilen bir Taroko Express treni Hualien bölgesinde raydan çıkınca, meydana gelen kaza en az 54 kişinin ölümüne ve 150’den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu. Kaza sırasında tren 488 yolcu taşıyordu. Sekiz vagonlu tren, iddaalara göre bir inşaat kamyonunun yokuştan aşağı düşmesi ve trene çarpması sonucunda Hualien Şehri’nin kuzeyindeki bir tünelde raydan çıktı.

Bu kaza Tayvan’daki 1948’deki bir tren yangınından bu yana meydana gelen en büyüğüdür.