RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Emniyet, 3’üncü T129 ATAK Faz-2 Helikopterini Teslim Aldı

T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü üçüncü T129 Atak Faz-2 helikopterini teslim aldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yapılan açıklamada üçüncü T129 Atak Faz-2 helikopterinin de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiği duyuruldu. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış EM-101 kuyruk numaralı üçüncü T129 Atak Faz-2 helikopterini envanterine katmış oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) için üretilecek 9 adet T129 ATAK helikopteri 2022 yılı sonuna kadar teslim edilecek.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ilk T129 Atak helikopteri teslim töreninde, “2022 yılının sonuna kadar tamamını teslim alacağımız, toplamda 9 adet olan T-129 Atak Helikopterlerimizin ilkini, bugün teslim alarak Havacılık Dairemizin filosuna büyük bir gururla dahil ediyoruz. Helikopterlerimiz, Ankara merkezli Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkari illeri öncelikli olmak üzere bölge illerinde hareketli filo olarak görevlendirilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğünün sahip olacağı T129 ATAK helikopterlerini terör operasyonlarında kullanacağı düşünülüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı ile ortaklaşa yürütülen operasyonlarda sıcak çatışmalara giren EGM katıldığı operasyonlarda kendi T129 Atak helikopterini kullanacak.

ATAK FAZ-2 helikopterinin kalifikasyon testleri Aralık 2020’de başarıyla tamamlandı

ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuşu Kasım 2019’da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirilmişti. T129 ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 sürümü ilk uçuşunu Kasım 2019’da başarıyla gerçekleştirmiş ve kalifikasyon testlerine başlanılmıştı. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerinin 2021 yılında ilk teslimatının yapılması planlanıyordu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında bugüne kadar Türk Havacılık Uzay Sanayii-TUSAŞ tarafından üretilen 62 adet ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim edildi. TUSAŞ tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na en az 53 adet (2’si Faz-2), Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet ve Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 adet ATAK helikopteri teslimatı yapıldı. İlk teslimatları yapılan ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet teslim edilecek.

Kaynak: DefenceTurk