RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Finlandiya Demiryolu Çalışanları Uyarı Grevine Başladı

Finlandiya’da demir yollarında çalışan emekçiler, haklarının gaspedilme girişimine karşı 24 saat süreyle greve başladı.

21 Mayıs 00.00’da eyleme geçen demiryolu çalışanları, cumartesi günü sabah saatlerine kadar işi durdurdu. Finlandiya’da şehirler arası çalışan uzun trenler ile başkent Helsinki’de yerel trenler seferlerini dudurdu.

Demiryolları emekçileri, VR işverenini demir yollarını çalışanları adaletsiz bir biçimde kollektif sözlemeyi ihlal etmekle suçluyor.

Basın açıklaması yapan tren çalışanları, şirketi çalışanların güvenliğini riske atmakla suçluyor. Aşırı çalışma saatleri ile çalışma saatlerinde işverenlerin tek taraflı yaptığı değişiklilerin ve daha önce üzerinde anlaşmaya varılan iş güvenliğini tehdit ettiği söylüyor.

21 Mayıs günü VR’de çalışan Helsinki, Riihimeki ve Uleoborg, Abo, Jveskyle ve Björnborg demiryolu emekçilerini greve gitti. Helsinki bögesindeki trenler cumartesi gününden itibaren saat 05.00’de yeniden sürmeye başladı. Bazı bölgelerde ise saat 05.00’den daha sonra çalışmaya başlayacak.

Helsinki Bölge Trafiği HRT, greve başlayan trenlerin yerine yeni tren veya otobüsün konulmayacağını açıkladı. HRT, tüm yolculardan kollektif trafikten kaçınmaları çağrısı yaptı. (Evrensel / Murat KUSEYRİ- Stockholm)