RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

İzmit 42 Evler Banliyö Tren İstasyonunda Çalışmalar Yeniden Başladı

evler peronlari zemin calismasi

Adapazarı Arifiye-Pendik arasında banliyö treninin kullanacağı yeni hat üzerindeki İzmit 42 Evler İstasyonu’nda çalışmalar yeniden başladı. Ekipler, zemin çalışmasını tamamladıktan sonra yolcuların bekleme alanlarını yapacak.

İKİ YIL ÖNCE BAŞLAMIŞTI

TCDD tarafından Adapazarı Arifiye-Pendik arasında banliyö treninin kullanacağı yeni hat üzerindeki İzmit 42 Evler istasyonunda çalışmalar iki yıla yakın bir zamandır bitirilemedi. Aralarında 42 Evler Tren İstasyonu yapım işinin de olduğu Gebze-Köseköy Demiryolu 3 ve 4’üncü hat istasyon inşaatı alt yapı, üst yapı ve elektrifikasyon yapım işi ihalesini Ankaralı Abu firması üstlendi. Firma, Köseköy, İzmit 42 Evler ve Gebze bölgesindeki çalışmalara aynı anda başladı. İzmit 42 Evler mevkiindeki istasyon yapım çalışmasından önce zemin iyileştirme çalışması yapıldı. Üst yapım çalışmaları da yaklaşık bir yıl önce başladı.

SALGINDA YAVAŞLADI

Geçtiğimiz yıl mart ayında ortaya çıkan koronavirüs salgını istasyon yapım işini yavaşlattı. Firma sorumlusu, salgın ortaya çıktıktan sonra işi tamamen durdurmadı fakat tedbirler kapsamında personeli yarı yarıya düşürdü. Çalışmalar haliyle yavaşladı, tren istasyon yapım işi gecikti. Yeni yıldan sonra istasyon inşaatının tamamen bitirileceğini söyleyen firma yöneticilerinin bu açıklamasından sonra çalışmaların ne zaman randımanlı ilerleyeceği merak ediliyordu. Derken, 42 Evler Banliyö Tren İstasyonu’nda zemin çalışmalarına kısa süre önce yeniden başladı. Zeminden sonra yapılacak ilk çalışma, yolcuların bekleme alanlarının oluşturulması olacak.

Kaynak: Muhammet Emin Can / Özgürkocaeli