RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Japonya’da Hızlı Tren Bir Dakika Gecikti Makinist Hakkında Soruşturma Açıldı

Japonya’da hızlı tren makinisti 150 kilometre hızla seyreden trenin kokpitini tuvalete gitmek için terk etmesi skandala yol açtı. Olay, şirketin tren rotasındaki 1 dakikalık gecikmeyi fark ederek kokpit görüntülerini incelemesiyle ortaya çıktı.

Central Japan Railway adlı işletmeci şirketten yapılan açıklamada 36 yaşındaki operatörün geçtiğimiz Pazar günü sabah 08.15 sularında bir vagon görevlisinden kendi yerini almasını isteyerek 160 yolcusu bulunan trenin kokpitini yaklaşık 3 dakika süreyle terk ettiğinin tespit edildiği kaydedildi. Makinist, karın ağrısı yaşadıktan sonra görev yerinden ayrıldığını itiraf etti.

Olayın Shizuoka eyaletindeki Atami istasyonu ile Mishima istasyonu arasında gerçekleştiği kaydedilirken, kısa süreliğine sürücünün yerini alan ve tren kullanma lisansı olmayan vagon görevlisinin bu süre zarfında treni idare etmeyerek yalnızca sürücü koltuğunda oturduğu belirtildi.

Sürücünün kısa süreli yokluğundan dolayı trenin varacağı durağa bir dakika gecikmesi, yönetim merkezine bildirildi.

Hızlı trenlerinin dakikliğiyle bilinen Japonya’da, işletmeci şirket olayın ardından özür dilerken, kurallara aykırı söz konusu eylemin Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı’na bildirildiğini açıkladı. Öte yandan tren operatörü ve vagon görevlisine karşı disiplin cezası uygulanacağı öğrenildi.

Tren sürücüsü ise “treni durdurarak gecikmeye neden olmak istemediğini ve bunun utanç verici olduğunu” söyledi.