RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Marka İzleme Nedir?

Marka İzleme

Marka takibi, pazarlama operasyonlarınız için hayati bir bileşendir. En çok sevilenler, rakiplerinden daha iyi bilinirlik ve tanınırlığa sahiptir. Bu açıdan kuruluşunuzun en değerli varlığı olan isminin performansını izlemek oldukça önemlidir. Marka izleme; çok sayıda faktörü ölçmeyi ve bu ölçümleri zaman içinde izlemeyi içerir, böylece stratejinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinizin davranışlarını araştırabilir ve pazarlamanız için ayrıntılı bir plan oluşturabilirsiniz. Önceliklerinizden biri, ürününüz veya hizmetiniz için gerçek bir istek yaratmaksa, marka takibi yardımcı olabilir.

Marka İzleme

Marka takibi, belirli bir süre boyunca bir markaya yönelik tutum ve farkındalığı, bir markanın pazardaki konumunu ve büyüme potansiyelini inceler. Marka takibi; kurum sağlığını sürekli olarak ölçer. Tüketicilerin ürünlerinizi nasıl satın alıp kullandıklarını ve markanız hakkında ne düşündüklerini ve hissettiklerini analiz eder. İyi bir marka takibi, hangi  girişimlerin daha iyi çalıştığını belirleyerek, bunların hangi hedeflerle iyileştirilebileceğini vurgular.

Güçlü bir marka izleme programı, bir markanın makro düzeydeki ilerlemesinin güvenilir bir şekilde okunmasını sağlar ve iyileştirme sağlayacak değişiklikleri teşhis eder.  gelecekteki kampanyalar için bu iç görülerden yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Bu, marka takibini, müşteri sadakatini güçlendirmenin, marka değerini artırmanın ve işin büyümesini sağlamanın en iyi yollarından biri yapar. Bu nedenle, güçlü marka sağlığı, rekabet avantajını sürdürmek için çok önemlidir.

Marka İzleme Nasıl Yapılır?

Marka sağlığınızı; marka izleme çalışmasıyla ölçmek, firmanızın ticari değerini anlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda değişiklikleri kaydetmenize ve en iyi şekilde yararlanmak için stratejinizi optimize etmenize de olanak tanır. Markanızı düzenli olarak ölçmeniz; zaman içindeki önemli hareketleri izlemenize ve iyileştirmeleri neyin tetiklediğini öğrenmenize olanak tanır.

Marka izleme araçlarından elde edilen sonuçları analiz etmek, metodik bir ayrıştırma sürecidir. Bu verileri doğru değerlendirmek önemlidir. Belirli periyotlarla mevcut müşteriler, eski müşteriler ve potansiyel müşteriler izlenmelidir. Bu nedenle birçok şirket, üç ayda bir marka izleme çalışması yürütür.Ancak bundan daha düzenli olarak yeni reklam kampanyaları yürütüyorsanız, markanıza nasıl katkıda bulunduklarını görebilmek için sıklığı artırmak iyi bir fikirdir.

Araştırmalar, altı temel ölçümün, marka sağlığının tam resmini yakaladığını göstermektedir. Bunlar; marka farkındalığı, marka algısı, marka kullanımı, satın alma amacı, marka tercihi ve marka sadakatidir.

Her birinin ölçülmesi, bir dizi marka izleme aracının yardımıyla yapılır. Her araç/yöntem, bir veya daha fazla ölçüte ilişkin sonuçlar sağlar. Kapsamlı bir marka izleme girişimi, birden çok aracın uygulanmasını gerektirebilir.

Marka izleme yöntemleri şunları içerir:

 • Anketler:Nicel ve çevrim içi anketler, çok çeşitli marka bilinci verileriyle ilgili fikirler sunar. İyi hazırlanmış anketler, yukarıda belirtilen ölçütlerin hepsine ışık tutabilir.
 • Odak Grupları:Bir moderatörle yapılan canlı veya sanal görüşmeler, açık uçlu sorular sormanın ve marka izleme ölçütleriniz hakkında eyleme dönüştürülebilir geri bildirimler almanın olağanüstü bir yoludur.
 • Sosyal Medya İzleme:Müşterilerin markanız hakkında nasıl konuştuğunu, neler düşündüğünü daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Bunun için Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal kanallarda markanızdan bahsedenleri izleyebilirsiniz.
 • Satış Kanalı İzleme:Ürünlerinizin satıldığı Amazon e-ticaret pazar platformlarında yapılan yorumları izlemek, marka izleme ölçümleri hakkında veri toplamanın bir başka önemli yoludur.
 • Gerçek Zamanlı UX Analitiği:Katılımcıların yer aldığı bir oturuma ev sahipliği yaparak, web sitenizde nasıl gezindiklerini görebilirsiniz. Örneğin; ilk önce ne aradıkları ve deneyim sırasında markanızı nasıl gördükleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bir marka izleme çalışması için mevcut müşterilerden, potansiyel müşterilerden ve geniş bir demografik yelpazeden oluşan iyi bir karışımınızın olduğundan emin olmalısınız. Bu, markanızın farklı hedef gruplarla nasıl performans gösterdiğini görmenizi sağlar.

Marka İzlemenin Avantajları

Markanızın tam bir resmini elde etmek, her zaman göründüğü kadar basit değildir. Sayısız faktör zaman içerisinde algıları etkiler ve değişikliklere yol açar. Pazarlama kampanyalarını optimize etme yeteneğinin ötesinde, marka izlemenin iş büyümesine kadar dönüşebilen bir dizi pratik faydası vardır:

 • Müşteri Anlayışı Hakkında Fikir Edinme:Marka izlemenin yaptığı en önemli şeylerden biri, müşterilerin ilgi alanları ve davranışları hakkında daha derin fikirler edinmeyi sağlamaktır. Niteliksel ve niceliksel müşteri araştırmaları ile elde edilen bilgiler, hedef kitle ile markanızı yakınlaştırmak için pazarlama stratejileri ve kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 • Müşteri Sadakati ve Rekabet:Marka izleme, müşteri sadakatini güçlendirmenize ve müşterileri rakiplere kaptırma ihtimalini azaltmanıza yardımcı olur.
 • Performans Değerlendirme:Marka izleme araştırmasını güçlü kılan şey, şirketinizin performansını nelerin etkileyebileceğini ayırt etme becerisidir. Örneğin; olumsuz (kötü PR, durgunluk) veya olumlu bir şey (ürün geliştirme, iyi reklam) varsa, o anda geri bildirim alabilir ve bunu geçmiş performanslarınızla karşılaştırabilirsiniz.

Özetle marka izleme;

 • İşletmelerin, hedef kitlelerini anlamasında ve onlar için neyin önemli olduğunun belirlenmesinde büyük rol oynar.
 • Doğrudan müşteri geri bildirimleri ile iyileştirmeler yapmak için veri toplamaya olanak tanır.
 • Aynı zamanda stratejileri test ederek karşılaştırmalar yapmaya; rakipleri gözlemleyerek, yeni fırsatlar keşfetmeye yardımcı olur.

Bu gibi daha birçok ayrıcalığı ve her zaman bir adım önde olmayı sağlayan marka izleme çalışması için kendi firmanızın kapsamı hakkında araştırma yapmak ve kendinizi yenilemek için Destek Patent`in  profesyonel destek ekibinden hizmet alabilirsiniz. Bunun için Destek Patent`in  Bilgi Merkezi`nden iletişime geçmeniz yeterlidir.