RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Metrobüs’ün Babası Jaime Lerner Hayatını Kaybetti

Türkiye’de ‘Metrobüs’ün babası’ olarak bilinen ve Dünyanın dört bir yanındaki kentlerde toplu taşımanın çehresini değiştiren Bus Rapid Transit (BRT) sisteminin geliştirilmesine yardımcı olan Brezilyalı mimar ve kent plancısı Jaime Lerner hayatını kaybetti.

Mackenzie Evangelical Üniversite Hastanesi, Lerner’ın kronik böbrek rahatsızlığından öldüğünü söyledi. 83 yaşında hayata gözlerini yuman Lerner dikkatleri birinci olarak 1970’lerde Brezilya’nın güneyinde bir kent olan memleketi Curitiba’nın belediye lideri seçildiğinde çekti.

Curitiba, Lerner idaresinde dünya çapındaki kentler için bir model haline gelecek olan Entegre Ulaşım Ağı’nı hayata geçirdi. Lerner’ın geliştirdiği bu sistem Bogota, Brisbane, Johannesburg ve Marakeş dahil 250’den fazla kentte daha uygulandı. Lerner’ın tarafından geliştirilen bu sistem İstanbul’daki Metrobüs’ün de temelini oluşturuyor.

Jaime Lerner Kimdir?

Jaime Lerner, üç devir belediye lideri (1971-1974, 1979-1983 ve 1989-1992) ve iki devir Parana eyaletinin valisi olarak misyon yaptı.

Lerner, 2010 yılında Time mecmuası tarafından dünyadaki en tesirli 100 bireyden biri olarak gösterildi.

Ünlü mimar kent planlaması üzerine çok sayıda kitap yazdı.