RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Pençe-Şimşek Operasyonunda Etkisiz Hale Getirilen Terörist Sayısı 111’e Yükseldi

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 111’e yükseldiğini bildirdi.

Millî Savunma Bakanlığı 15 Mayıs 2021 tarihinde resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pençe-Şimşek operasyonuna katılan keskin nişancıların bir teröristi etkisiz hâle getirdiğini bildirdi. Keskin nişancılar, Irak kuzeyindeki Metina bölgesinde saldırı hazırlığındaki PKK’lı teröristi gizlendiği mevzide etkisiz hâle getirdi. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 111 oldu.

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Terörü kaynağında kurutmaya devam ediyoruz. Irak kuzeyindeki Metina bölgesinde Pençe-Şimşek operasyonuna katılan keskin nişancılarımız, saldırı hazırlığındaki PKK’lı bir teröristi gizlendiği mevzide etkisiz hâle getirdi. Böylece etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 111 oldu.” ifadelerinde bulundu.

Terör örgütü PKK’ya ait 2 girişli 14 odalı bir mağara tespit edildi

Millî Savunma Bakanlığı’nın 14 Mayıs 2021 tarihinde yayınladığı bildiriye göre Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek Operasyonları kapsamında terör örgütü PKK’ya ait 2 girişli 14 odalı bir mağara tespit edildi. Bölgede gerçekleştirilen arama tarama faaliyetlerinde; 2 girişli (1 giriş uçak ile vurulmuş, diğer giriş alpha-fire ile tuzaklanmış), yaklaşık 30 metre uzunluğunda koridoru olan ve bu koridora bağlı 14 oda, tuvalet ve banyosu olan bir mağara tespit edildi. Mağarada yapılan aramada çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi. Tespit edilen malzemeler METİ Timleri tarafından imha edildi.

Pence Simsek msb ele gecirilen malzemeler pkk

Tespit edilen malzemeler arasında; 2 çuval EYP uzaktan komuta sistemi (alpha-fire, telsiz vb.), 3 çuval EYP basma düzeneği, 30 adet kap içerisine yerleştirilmiş EYP imla hakkı, 1 adet Strela-2 hava savunma füzesi tetik tertibatı, 2 adet anti tank mayını, 450 adet 7.62 mm PKMS makinalı tüfek mühimmatı, 3.200 adet AK-47 piyade tüfeği mühimmatı, 9 adet el bombası, 4 adet RPG-7 anti tank mühimmatı, 2 adet RPG-7 anti personel mühimmatı, 13 adet 60 mm havan mühimmatı, 6 adet 81 mm havan mühimmatı ve 8 adet 120 mm havan mühimmatı bulunmaktadır.

Ayrıca METİ Timleri tarafından imha edilen malzemeler arasında 1 adet M-16 şarjörü ve dipçiği, 27 adet AK-47 piyade tüfeği şarjörü, 1 adet RPG-7 dürbünü, 4 adet gaz maskesi, 1 adet 5 KWA.lık jeneratör, 6 adet akü, 11 adet benzin jelikanı, 2 adet televizyon, 7 adet şemsiye ve çok sayıda yaşam malzemesi yer almaktadır.

Kaynak: DefenceTurk