RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Rusya Türkiye Demiryolu Yük Taşımacılığında Yeni Bir Sayfa Açılıyor

Türkiye ile Rusya arasında demiryolu yük taşımacılığında yeni bir sayfa açılıyor. Şubat ayında Ankara’dan yola çıkan, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı üzerinden Moskova’ya sekiz günde ulaşan Türk ihraç ürünleri treninin ardından, bu kez Rusya’dan Türkiye’ye ürün sevkiyatı başladı.

Rus basınına yansıyan haberlere göre, ilk parti olarak Sibirya’dan Türkiye’ye yaklaşık 5 bin kilometre yol kat ederek 420 ton buğday kepeği yollandı.

Yeni güzergah ile, tarım ürünlerinin Altay Bölgesi’nden Türkiye’ye teslimat süresinini yarı yarıya kısalacağı bildiriliyor.

Altay Bölgesi’ndeki Batı Sibirya demiryolunun Aleyskaya istasyonundan yola çıkacak vagonlar, Bakü-Tiflis-Kars taşıma koridoru boyunca demiryolu ile Türkiye’ye gönderildi. .

Yetkililer ürünlerin teslimat süresinin yaklaşık 14 gün olacağını, bunun Karadeniz üzerinden aktarmalı taşımacılıktan daha kısa süreceğin, vurguladı.

Yeni güzergahın, Altay Bölgesi’ndeki tahıl ağırlıklı ürünlerin Türkiye’ye doğrudan ihracatını artırmalarına imkan tanıdığı, limanlarda aktarmayı ve gemilerin navlun masrafını ortadan kaldırarak nakliye maliyetlerini düşürdüğü kaydedildi.

Mevcut şartlara bölgeden ürünlerin Türkiye’ye teslimi Karadeniz limanları üzerinden bir ayda gerçekleştiriliyordu. Önce demiryolu ile Karadeniz limanlarına taşınan mallar buradan gemilerle Türkiye’ye yollanıyordu.

28 Ocak’ta Türkiye-Moskova arasında blok ihracat treni Ankara Gar’dan yola çıkmış, Gürcistan-Azerbaycan’dan geçerek Rusya Federasyonu’ndaki varış yeri Vorsino’ya (Moskova) kadar yaklaşık 4 bin 650 kilometre yolu, 15 vagonuyla, 8 günde katederek ve Türk ürünlerini Rusya’ya ulaştırmıştı. Tren, 15 konteyner içerisindeki yurt içinde üretilen 3 bin 321 beyaz eşyayı taşımıştı.

Kaynak: .turkrus.com