RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Ruyi Köprüsü Büyüleyici Olduğu Kadar Ürkütücü Haliyle Göz Kamaştırıyor!

100 metre uzunlukta olan, 140 metre yükseliğe kurulan Ruyi Köprüsü, Çin’de turist akınına uğrarken büyüleyici olduğu kadar ürkütücü haliyle göz kamaştırıyor. Ürkütücü olmasının sebebi, köprünün güvertesi “şeffaf cam”dan yapılmasıdır.

Çin’in Zhejiang eyaletindeki Shenxianju vadisinde 2020 Eylül ayında inşa edilen Ruyi Köprüsü, turist akınına uğramaya devam ediyor. Toplumsal medya mecralarında 50 milyondan fazla görüntülenen köprüyü He Yunchang tarafından tasarladı. He Yunchang 2008 Olimpiyatları için Pekin’in Kuş Yuvası Stadyumu’nun dizaynında da yer aldı.

Köprünün özellikleri

Çelikten yapılan köprünün 3 dalgalı yolu mevcut. Köprünün güverte kısmı şeffaf ve korucuyu camdan yapıldı. Köprünün uzunluğu 100 metreyi bulurken, köprünün uzunluğu 140 metre.

Köprüyü kaç kişi ziyaret etti?

Eylül ayında inşa edilen köprüye bu vakte kadar 200 bin turist ziyaret etti. Ruyi Köprüsü, Çin’de en çok ziyaret edilen yerler içinde yer almaya başladı.

Instagram’da da büyüleyici imgeler bu türlü yansıdı

Ru-yi nedir?

Ru-yi, Çincede “dilediği gibi yaşa”, “her şey gönlünce olsun” anlamına gelmektedir. Ru-yi bir asadır. Ru-yi asası, kavisli (dalgalı) şekilde yapılmaktadır.

Budizm’de Ru-yi, “dilekleri yerine getiren” asa olarak bilinmektedir.