RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Taksim Metrosu’nda Çerkes Sürgün İkonografisi ve Fotoğraf Sergisi Açıldı

Taksim Metrosu’nda “Çerkes Sürgün İkonografisi ve Fotoğraf Sergisi” açıldı. Çerkes Kültür Evi derneğinin öncülüğünde İstanbul’da bulunan KAFFED üyesi derneklerin desteğiyle gerçekleşen sergide; İkonografi sanatçısı Mahmut Koçer, Ressam Faruk Kutlu, Fotoğraf sanatçısı Ferit Domaniç ve Fatih Ersem’in eserleri yer alıyor.

Serginin açılışını KAFFED Başkanı Yıldız Şekerci yaptı. Şekerci açılış konuşmasında soykırım ve sürgünün tarihsel sürecini aktardıktan sonra; “İntikam değil adalet istiyoruz. Geçmişimizi unutmamalıyız. Geçmişi unutmadan barışçıl bir şekilde geleceği tasarlamak gerekiyor. Çerkes halkının haklarını ve çıkarlarını gözeterek tüm taraflar ile karşılıklı saygıya dayalı, yapıcı diyalog yürütülmesi gerekmektedir. Bölgemizde acı örneklerini gördüğümüz çatışmacı politikaların da farkında olarak dikkatli bir şekilde hareket etmek zorundayız” dedi.

Açılışa, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel ile Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ve İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros,İstanbul’da faaliyet gösteren derneklerimizin temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Açıkel, “Çerkesler, büyük bir soykırıma ve sürgüne uğradılar. Sürüldükleri coğrafyalarda uyum sağladılar vatan edindiler. Hatta ülkelerin inşasında ön saflarda fedakarca, cesurca mücadele ettiler. Biz de gururlu ve onurlu milletin acısını paylaşıyoruz” dedi.

Konuşmasında kaybolan dillere dikkat çeken Açıkel, “Kaybolan diller arasında Kafkas dilleri önde gelmektedir. Bu diller bir renklilik ve mirastır. Dilleri korumalı ve yaşatmak için elimizden gelen çalışmaları yapmalıyız” ifadesinde bulundu. KAFFED Yönetim Kurulu Başkanı Yıldız Şekerci de, ’’21 Mayıs tarihi bizim için soykırımın ve sürgünün simgesel tarihidir. 1.5 milyon insanımız o tarihte Karadeniz üzerinden Osmanlı topraklarına geldi. Çoğunluğu Karadeniz’de olmak üzere 500 bin insanımız hayatını yitirdi. Onun için Karadeniz en çok bize karadır ‘’diye konuştu.

Çerkeslerin yaşadığı soykırım ve sürgünün dünyada yeterince dillendirilmediğine dikkat çeken Çerkes Kültür Evi Derneği Başkanı Ömer Çötok ise “Bu sergiyi açmaktaki amacımız; 1864 büyük Çerkes Soykırım ve Sürgününü duymayan, bilmeyen insanlara sesimizi daha çok duyurmak. Sergiyi açmamızda desteklerini esirgemeyen acımızı paylaşan İBB’ye çok teşekkür ederiz” dedi.