RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

TCDD Genel Müdürü Uygun, Balıkesir YHT Güzergahını İnceledi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Balıkesir de teknik inceleme yaptı ve demiryolu projeleri hakkında bilgi aldı.

Genel Müdür Uygun, TCDD Bölge Müdürü Ergün Yurtçu ve teknik ekiple şehirden geçecek olan YHT demiryolu çalışmalarını masaya yatırdı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve vatandaşların talepleri değerlendirildi. Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şehrin içinden geçen demiryolu ve hemzemin geçitlerle ilgili görüşlerini paylaştı.

Genel Müdür Uygun, belediye ile beraber yürütülecek projeleri ve YHT güzergâhını inceledi.

Genel Müdür Uygun ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve teknik heyeti ile birlikte iş makinasına binerek Balıkesir-Bandırma, Tavşanlı ve Gündoğan hattı arasında proje hakkında istişare etti. Hemzemin geçitler incelendi, çözüm önerileri alındı.

Daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve teknik heyet ile Gökköy Telekomand Merkezi’ni de ziyaret eden Ali İhsan Uygun, trafik yönetimi hakkında bilgi aldı.

Uygun, daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamına geçti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Şehrimizin yolcu kapasitesi çok yüksek. Yüksek hızlı tren daha da hareket getirecek. TCDD Genel Müdürü Uygun ile çok verimli bir çalışma yaptık. Sahayı gezdik, bilgi paylaşımında bulunduk. Sağolsun TCDD destek oluyor söz birliği içinde halka hizmet götürüyoruz. Hemzemin geçit ve şehrimizi ikiye bölen demiryolu için çözüm üretiyoruz” dedi.

Genel Müdür Uygun ise “ Biz TCDD olarak çözüm odaklı çalışıyoruz. Balıkesir e hizmet etmek bizim için de önemli. Demiryolu yatırımı büyük ve maliyetli. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla Sayın Bakanımızın desteğiyle güzel projelere imza atacağız. Sürprizlerimiz de olacak. TCDD olarak tren ulaşımında Balıkesir halkının yanındayız” dedi.

Genel Müdür Uygun son olarak Balıkesir Susurluk arasında meydana gelen heyelan bölgesinde incelemeler yaptı. Teknik ekipten bilgi alarak sorunun kısa sürede çözülmesi için talimat verdi. Heyelan bölgesinde 24 saat aralıksız çalışan demiryolu işçileri ile çay içerek sohbet etti.

Uygun işçilerin değişim sürecini sorması üzerine “Rahat olun asılsız söylentilere inanmayın. TCDD dünya şirketleri ile rekabet edecek hale gelecek. Bunu sizin için yapmamız lazım. Özelleştirme ve bir satış söz konusu değil. Ülkemiz için yapmamız lazım. Sizin buna potansiyeliniz var. Hepiniz, bizim için de bu ülke içinde birer değersiniz. Demiryolcunun bu dönüşüme dört elle sarılması lazım” dedi.