RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Yalnız Çalışanları Yalnız Bırakmayan Teknoloji

Dijitalleşen iş süreçlerinde verimlilik, hız artışı ve iş güvenliği sağlayan gerçek zamanlı izleme teknolojileriyle öne çıkan Wipelot; endüstriyel üretim alanlarında, madenlerde, şantiyelerde ve havaalanları gibi kilometrelerce karelik alanlarda yalnız veya riskli bölgelerde çalışan işçilerin durumunun ve konumunun anlık olarak izlenmesini sağlıyor. Telsiz ve telefon iletişimi gerektirmeyen, elektronik iş güvenliği ürünü sayesinde olası bir tehlike veya kaza anında hareketsizlik, darbe veya düşme algılaması halinde alarm sistemini devreye sokarak çalışanın yerini santimetre hassasiyeti seviyesinde belirleyen Wipelot, böylece müdahale süresini de kısaltıyor. Takip edilmek istenilen bölgelere kurulan ağ sistemi; kişi ve varlıkları üzerinde bulunan RFID etiketleri aracılığıyla ağ içerisinde takip ediyor ve yazılım sayesinde de hassas konum belirlemesi yapıyor. Bu etiketler tercihe göre çalışanın kemerinde, bileğinde, baretinde veya boynuna asılı bir şekilde rahatlıkla taşınabiliyor. Ayrıca çalışan, ihtiyaç halinde taşıdığı cihaz üzerindeki SOS düğmesine basarak yardım talebinde de bulunabiliyor.

İster ofis ister büyük üretim tesisi olsun, çalışma alanlarında güvenlik her şeyden önce geliyor. Özellikle endüstriyel üretim tesislerinde, madenlerde, şantiyelerde ve havaalanları gibi kilometrelerce karelik alanlarda sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak işletmelerin en öncelikli yükümlülükleri arasında yer alıyor. Örneğin; bir petrol tesisinde, yüksekte, kapalı veya geniş alanlarda ya da bir onarım sürecinde yalnız çalışanların sayısı oldukça fazla. Yalnız çalışanların o andaki konumunu bilmek, kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu anlamına gelmiyor. Çalışan, sağlığını ya da can güvenliğini tehdit edecek bir durumla karşılaştığında telsiz veya GSM temelli iletişim araçlarıyla durumu gerekli yerlere bildirebiliyor. Ancak bu sistemlerin verimsiz olduğu ya da hiç çalışmadığı durumlarda işlev görebilecek ve çalışanın bilincini kaybettiği ya da hareket edemediği zamanlarda da acil durum çağrısı gönderebilecek teknolojiler günümüzde iş sağlığı güvenliğinde önemli bir ihtiyaç haline geldi.

Kablosuz ve hat iletişimi gerektirmeyen iş güvenliği teknolojisi

Endüstriyel IoT alanında üretim yapan ve Türkiye’nin ilk kablosuz konum tabanlı iş güvenliği (ISG) sistemi üreticisi olan teknoloji şirketi Wipelot ise telsiz ve telefon iletişimi gerektirmeyen, elektronik iş güvenliği ürünüyle çalışanları gerçek zamanlı olarak takip etmeye olanak sağlıyor. Takip edilmek istenilen bölgelere kurulan ağ sistemi, kişi ve varlıkları üzerinde bulunan RFID etiketleri aracılığıyla ağ içerisinde takip ediyor ve yazılım sayesinde de hassas konum belirlemesi yapıyor. Tercihe göre çalışanın kemerinde, bileğinde, baretinde veya boynuna asarak taşıdığı bu etiketlerle tesislerde çalışanları anlık takip edebilen Wipelot, olası bir tehlike veya kaza anında hareketsizlik, darbe veya düşme durumlarını algılayabiliyor. Ardından alarm sistemini devreye sokarak çalışanın yerini belirliyor ve hızla müdahale edilmesini sağlıyor. Aynı zamanda çalışan, ihtiyaç halinde taşıdığı cihaz üzerindeki SOS düğmesine basarak yardım talebinde de bulunabiliyor.

Santimetre hassasiyetinde gerçek zamanlı konum belirleme

Gerçek zamanlı konum belirleme teknolojisinin (RTLS- Real Time Location System) yanı sıra santimetre hassasiyeti seviyesinde anlık konum belirlemede daha kesin bilgiler veren UWB (Ultra Wide Band-Ultra Geniş Bant) teknolojileri sayesinde çalışanın konumunu santimetre hassasiyetinde eş zamanlı olarak sistemde gösterebilen Wipelot, kaza sonrası ilk müdahale sürecinin kısalmasına, yaşanacak can ve mal kayıplarının önüne geçilmesine büyük katkı sağlıyor. Ayrıca sistem; tesis içindeki personellerin hareketlerinin sürekli izlenmesi, tesise giriş-çıkış bilgilerinin toplanması ve yasaklı bölge ihlali gibi personel hareketlerine yönelik toplanmak istenen tüm verileri uygun bir altyapı sayesinde gerçekleştirebiliyor.