Güncel Kurlar


2021 Emeklilik Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır? Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik Basvurusu Nereden Nasil Yapilir Emekli Ayligi Nasil Hesaplanir

Emekliliğe hak kazanan yani prim gün sayısını ve yaş şartını dolduranlar emekli olabilmek için bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gidip emeklilik işlemlerini yaptırmalıdır. Eğer 2020 yılı için belirlenen emeklilik şartları yerine getirilmeden emekli olma başvurusu yapılırsa bu başvuru direkt reddedilir. Peki emekli olabilmek için SGK’da izlenecek yol nedir? Emeklilik işlemleri nelerdir? Doğum ve askerlik borçlanması ile ilgili merak edilenler ve en önemlisi emeklilik işlemleri takibi nasıl yapılır?

 Eğer 2020 yılı için belirlenen emeklilik şartları yerine getirilmeden emekli olma başvurusu yapılırsa bu başvuru direkt reddedilir.

Emeklilik Başvurusu Nereden Yapılır? Hangi Evraklar Gereklidir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik hesabı yapanlar, emekliliği için gün sayanlar için bir uyarıda bulundu. Bu uyarıda emeklilik borçlanması ile ilgili verilerin güncellenmesi ve Kesenek Bilgi Sistemi’ne bu güncellenmelerin işlenmesi istendi. Bunun sebebi ise güncel bilgiler sayesinde emeklilik başvuruları bir gün içinde tamamlanabilmesi…

Başvuru için öncelikle emekli olabilmeniz için gerekli evraklar bilmeni gerekmektedir. İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yaş ve prim durumunuzu bildirmeniz gerekiyor. Bu bilgilendirmenin ardından emekliliğe hak kazanıp kazanmadığınız tespit edilecek ve olumlu sonuçlanırsa ‘emekli olur’ yazısı alacaksınız. ‘Emekliliğe hak kazandığınız tespit edildi’ yazan b kağıtta yine alt kısımda not olarak evrakı çalıştığınız kurumun İnsan Kaynakları Departmanına teslim etmeniz gerektiği yazar. Bu evrakın tesliminden sonra iş yerinizden alacağınız çıkış belgesi ile tekrar SGK’ya müracaat etmeniz gerekmektedir.

Müracaatın ardından işten çıkış belgesi ile Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi doldurmanız gerekiyor. Ardından SGK tarafından ‘Yaşlılık Tahsis No’su bulunan bir kart almalısınız. Bun kartın amacı emeklilik başvurunuzu takip edebilmektir. Bu işlem sonrasında yapılacak tek şey beklemek. Başvurunuz değerlendiriliyor ve en kısa süre içinde sonuçlanarak bilgilendiriliyorsunuz.

Emekli Olabilmek İçin Yaşı Bekliyorsanız

Prim günlerinizi doldurduysanız, çalışmıyorsanız yani emekli olabilmek için sadece yaş şartının gerçekleşmesini bekliyorsanız, diğer vatandaşlarla aynı işlemleri yapmalısınız. Önce SGK’dan emekli olur yazısı alacaksınız. Daha sonra Tahsis Talep formunu eksiksiz olarak dolduracaksınız. En son Yaşlılık Tahsis numaranızın yazılı olduğu kartı alacaksınız. Yine SGK tarafından başvurunuz incelenecek ve bilgi verilecektir.

Emeklilik sürecinizin tamamlanması için yapılması gereken işlemlerden biri de askerlik ya da doğum borçlanmasıdır. İlgili kurumlardan SGK’ya durumunuzu onaylayan bir yazı gelmesi gerekir. Bu onaylamalar olmadan başvuru işlemleri tamamlanamaz.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-delet üzerinden emeklilik başvurusu yapmak için elektronik ortamda “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesi” belgesini doldurmanız gerekmektedir. Bu belgeyi doldurmak için bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayıp kimliğinizi doğrulamak üzere giriş ekranına gidiniz.

kimlik dogrulama

Karşınıza gelen kimlik doğrulama sisteminden dilerseniz T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, dilerseniz de mobil imza, e-İmza ya da herhangi bir bankanın internet şubesi desteğiyle de e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabilirsiniz. Hangi yöntemle kimliğinizi doğruladığınız önemli değildir. Herhangi bir yöntem ile kimliğinizi doğruladıktan sonra 4/A (SSK) emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmekte:

sgk tahsis talep formu e devlet
  • “+Yeni Başvuru” tuşuna tıklayınız.
sgk tahsis talep formu e devlet
  • Tahsis talep türünü seçiniz (İlk SGK Başvurusu için – YAŞLILIK AYLIĞI seçin).
  • Sigortalı türü seçiniz (SSK için 4A, BAĞKUR için 4B seçin).
  • BAĞKUR seçtiyseniz BAĞKUR numarasını giriniz.
  • “İlerle” tuşuna basınız.

DİĞER EKRANLARDAKİ * ile işaretlenen alanları doldurunuz.

Tüm kayıtları doldurup işlemi tamamladığınızda sistem size EK1 belgesi oluşturacaktır. Barkod numarasıyla verilen başvuru sonucu sonrası SGK yetkilileri sizinle bağlantıya geçecekler.

Emeklilik Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çalışanların emekli olabilmesi için gerekli olan şartlar; belirli gün, yaş ve prim gününü doldurmaktır. Bu şartları sağlayanlar emeklilik için başvuru işlemlerini yapabilirler. Başvuru işlemi için gerekli evrakların da tam olarak verilmesinden sonra başvuru işlemi tamamlanmaktadır. Şimdi bu aşamalardan sonra emeklilik başvurunuzun ne aşamada olduğunu kontrol etmek için, emeklilik başvuru sorgulama nasıl yapılır? sorusunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Emeklilik işlemleri süreci; hizmetlerinizin geçtiği sigorta kollarına ve çeşidine göre farklılık gösterir. Birden fazla sigorta kolunda (4A,4B,4C) hizmetiniz varsa bu hizmet birleştirme işlemi yapılacak ve bu işlem genelde uzun sürdüğünden aylık bağlanma süresi uzayacaktır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yoğunluktan dolayı emekli maaşı bağlanması işlemi biraz uzun sürebilmektedir. Genel olarak emeklilik tahsis işlemleri 1 ile 3 ay arası sonuçlandırılmaktadır.

SGK Üzerinden Emeklilik Başvuru Sorgulama

Emeklilik başvuru sorgulaması yapabileceğimiz SGK’nın kendi resmi sitesinde emeklilik başvuru sorgulaması için açılmış olan başlık “SGK Evrak Kaydı ve Takibi”dir. Bunun için bu bağlantı linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. kimlik numaramızı yazıp kayıt yılı bilgimizi de girmemiz gerekmektedir. Daha sonra “Evrak Ara” butonuna tıklayın. Böylelikle emeklilik başvurusu sorgulamamızı gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Üzerinden Emeklilik Başvuru Sorgulama

e-devlet sistemi üzerinden emeklilik başvuru sorgulaması yapmak için öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile başvurmamız halinde ücret karşılığında şifrenizi teslim edilmektedir. e-devlet şifrenizi aldıktan sonra bu bağlantıya tıklayarak açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna basın. Sonrasında açılacak sayfada ise T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifremizi girdikten sonra sisteme giriş yap butonuna tıklamanız gerekir. Daha sonra yönlendirildiğiniz sayfada başvuru yılınızı seçerek Sorgula butonuna tıklamanız gerekmektedir. Böylelikle e-devlet üzerinden emeklilik başvuru sorgulaması tamamlanmış olur.

Emekli Sandığı Emeklilik Başvuru Sorgulama

4-C sigortalılarının yani Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanların kullandığı bu sorgulama yönetiminde yine e-devlet sistemi için geçerlidir. 4C yani emekli sandığı çalışanları için emeklilik başvuru sorgulama işlemini bağlantı linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sayfada eğer bir emeklilik başvurunuz varsa ona dair bilgileri görebilirsiniz.

Emeklilik İkramiyesi Ne Zaman Yatar?

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra emeklilik başvurunuz değerlendirme sürecine alınır. Bu değerlendirme süreci, SGK’nin iş yüküne ve başvurunuza göre değişse de ortalama 1 aydır. 1 Aylık değerlendirme sürecinden sonra başvuru durumu tarafınıza bildirilir. Emeklilik ikramiyesinin verildiği zaman ise başvuru sonucu onayladıktan sonraki aydır. Ortalama 1 aylık süre içinde de emekli ikramiyeniz hesabınıza yatar ve düzenli olarak da maaş almaya başlarsınız.

Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Şu anda emekli değilseniz ve toplam hizmet gününüz 3600 günden fazla ise emekli olacağınız zamanki alacağınız aylığı hesaplayabilirsiniz. Bunun için “Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli Aylığı Hesaplama” uygulamasını kullanmalısınız. Emeklilik Aylık Hesaplama İçin TIKLAYINIZ