Güncel Kurlar


ASELSAN SAKA-1 İHA Sistemi Uçuş Testleri Başarıyla Gerçekleştirildi

aselsan saka iha sistemi ucus testleri basariyla gerceklestirildi

ASELSAN tarafından geliştirilen SAKA-1 İHA sistemi entegrasyon çalışmaları tamamlanarak uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi.

ASELSAN, ülkemizde ilk defa özgün, yerli ve millî haberleşme modemi, uçuş kontrolcüsü ve görüntü işleme birimi donanım, yazılım ve algoritmaları barındıran 500 gramdan hafif SAKA İnsansız Hava Aracını (İHA) hayata geçirdi. Gelinen aşamada, özgün hava aracı platformu, itki sistemi ve uçuş kontrolcüsü donanım, yazılım ve algoritmaları barındıran 500 gramdan hafif hava aracı için entegrasyon çalışmaları tamamlanarak uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi.

ASELSAN üzerinde çalıştığı bir diğer mini İHA sistemi ise SAKA-2. SAKA-1 İHA sistemi ile birlikte geliştirme faaliyetleri paralel olarak yürütülen SAKA-2 İHA 950 gr ağırlığa sahip. SAKA-1 İHA’ya kıyasla boyutu büyük olacak olan SAKA-2 İHA platformu özel birlikler tarafından da kullanılacak. SAKA-2 İHA sistemi 3 eksenli yerli bir görüntüleme sistemine sahip olacak. SAKA-1 İHA sistemi de yerli çözüm görüntüleme sistemine sahip olacak. SAKA İHA sistemi görüntü referanslı olarak hareket kabiliyetine sahip olacak ve bağlantı kaybı yaşanması durumunda geri dönüş gerçekleştirebilecek. SAKA İHA sistemleri değiştirilebilir batarya sistemleri sayesinde sahada uzun süre operasyonel kalabilecek.

ASELSAN, SAKA İHA sistemleri üzerindeki çalışmalarını Mayıs 2022‘de tamamlayarak kullanıcılarının ilgisine sunacak.

ASELSAN, bir süredir üzerinde çalıştığı akıllı Nano İnsansız Hava Aracını ilk kez (Nano-İHA) TEKNOFEST’19 da görücüye çıkarmıştı. Görücüye çıkarılan sistem ilerleyen süreçte SAKA İHA ailesi olarak adlandırıldı. Keşif, gözetleme ve istihbarat amaçlı olarak açık ve kapalı mekanlarda görev icra edilebilen SAKA Nano-İHA özel birimlerin operasyonel kabiliyetlerini önemli ölçüde artıracak.

SAKA-1 İHA Sistemi

Sürü konseptine de uyarlanabilecek alt yapıya sahip yerli ve milli SAKA-1 İHA’lar ile TSK’nın keşif ve gözetleme faaliyetleri kapsamında operasyonel etkinliğinin arttırılması mümkün olacak.

SAKA-1 İHA asgari 25 dakika uçuş süresi2 km haberleşme menzili, ihtiyaca göre özelleştirilebilen yazılım altyapısı ve yerli, milli ve güvenli haberleşme sistemi ile yabancı menşeili emsal ürünlere üstünlük sağlanması planlanıyor. SAKA İHA’ların seri üretiminde ASELSAN’ın çok rotorlu İHA alanındaki iştiraki olan DASAL Havacılık Teknolojileri firması ile birlikte çalışılacağı belirtiliyor.

ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, SAKA İHA ile ilgili olarak, “ASELSAN, ülkemizde ilk defa özgün, yerli ve milli haberleşme modemi, uçuş kontrolcüsü ve görüntü işleme birimi donanım, yazılım ve algoritmaları barındıran 500 gramdan hafif SAKA İnsansız Hava Aracını (İHA) hayata geçirdi. Sürü konseptine de uyarlanabilecek alt yapıya sahip yerli ve milli SAKA İHA’lar ile TSK’nın keşif ve gözetleme faaliyetleri kapsamında operasyonel etkinliğinin arttırılması mümkün olacak.” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: DefenceTurk