RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Azerbaycan Grand Prix’sini kim kazanır? Max Verstappen mi yoksa Lewis Hamilton mu?

Azerbaycan Grand Prix

Bakü Şehir Pisti, uzun zamandır beklenen 51 turluk Grand Prix nihayet bu hafta sonu yapılıyor. Yarış 13:00 BST’de işaretlenecek ve hayranların bu seriyi dört gözle bekleyecekleri çok şey var. Yeni dünya şampiyonası lideri Max Verstappen, Monaco’daki liderliğini koruyacak mı? Bu sadece yarış bittiğinde bilinecek.

Azerbaycan Grand Prix’si nasıl?

Farklı devrelerin, çeşitli sürücülerin performansı üzerinde farklı etkileri vardır. 6 KM’lik pist, uzun DRS’ye ve hızlı akış savaşlarına mükemmel şekilde uyan 2,2 KM’lik bir düzlüğe sahiptir. Tüm gözler Lewis Hamilton ve Max Verstappen‘de olacak. Lewis Hamilton 2018 baskısını kazandı, ancak Max henüz bir yarışmada benzer bir galibiyet elde edemedi. Ancak, ikincisi Monako yarışını kazandı ve liderliğini savunmayı dört gözle bekliyor olacak.

2018 edisyonu çok rekabetçiydi ve Hamilton bir şekilde şanslıydı. Yarış lideri Valtteri Bottas geç bir lastik patlaması yaşadı ve Hamilton bu fırsatı değerlendirdi. Bu tür olaylar meydana gelse bile, Hamilton kendi şartlarıyla kazanmayı dört gözle bekleyecektir.

Leclerc yeni bir şanzımana sahip olacak

Leclerc

Yarış pistlerinde kazalar çok yaygın ve Leclerc en son suçlulardan biri. Sürücü Q3’te ilk kez elde etti ancak daha sonra son yarışında kaza yaptı. Aracının arkasındaki ekip, beş sıra grid cezası almamak için vites kutusunu değiştirmemeye karar verdi. Ferrari, başarısız olanın şanzıman değil, sol tahrik mili göbeği olduğunu bildirdi. Yarışa başlayamadı ve bu nedenle Monte Carlo’daki yarışı bitiremedi.
Ekip, sorunun vites kutusu olmadığı sonucuna varmasına rağmen, yine de devam edip değiştirecekler. Yer değiştirme, gerekli altı yarışa ulaşamamış olsa bile, emeklilik olarak değerlendirileceği için ceza almadan yapılabilir.

Leclerc, Monaco GP’de pole pozisyonunu aldı. Geçmişte yaptığı bir röportajda bu tür yarış etkinliklerinde tutarlı olmayı ve risk almamayı öğrendiğini belirtti.

McLaren ve Mercedes, Flexi-wing kullanan rakip takımlardan memnun değil

İki takım, rakip takımların araçlarında arka kanat tasarımları yaparak yarış kurallarını ihlal ettiğini düşünüyor. Monaco Grand Prix’sinde hiçbir takım tasarım protestolarına maruz kalmadı. Bununla birlikte, Baku City Circuit, birkaç uzun düzlüğe sahip olduğu için tüm hikayeyi değiştirebilir, bu da esnek kanatlı otomobillerin avantajlı olabileceği anlamına gelir.

FIA, polisin arka kanatlarına daha zorlu testler getirebileceğini belirten bir bildiri yayınladı. Ancak bu, Azerbaycan Grand Prix’sine kadar yapılmayacak. Mercedes teknik direktörü James Allison, Red Bull’un bir sonraki yarışta kanatları kullanma riskini alıp almayacağı konusunda ‘açık fikirli olacaklarını’ söyledi.

Sainz, Norris ve McLaren’ın zaten bir “roket” arabasına sahip oldukları için Bakü konusunda heyecanlı olmaları gerektiğini söyledi. Monaco’daki ilk iki antrenmanda Ferrari etkileyici bir performans sergiledi ve Charles Leclerc ve Sainz Serbest Antrenman 2’ye liderlik etti. Sadece beklemek ve aracın takımların performansı üzerinde bir avantajı olup olmayacağını görmek zorundayız.

Yarışı kim kazanacak?

Futbol, ​​çevrimiçi spor bahislerinde hala lider olmasına rağmen, F1 de göz ardı edilemez ve bu yüzden çeşitli spor kitaplarında her zaman yer alır. Lewis Hamilton şimdiye kadar yapılan 5 yarışın 3’ünde galip geldi. Öte yandan Max Verstappen, aynı yarışlarda iki kez galip geldi.

Bu nedenle, Max Verstappen genel kazanan olma şansını artırmak isterken Hamilton liderliği korumayı dört gözle beklediği Azerbaycan Grand Prix 2021 zorlu bir yarış olacak. Başka değerli yarışmacılar da var ve biz sadece bekleyip yarış sırasında neler yapabileceklerini görebiliriz.