Güncel Kurlar


Bakan Akar’dan S-400 Hava ve Füze Sistemi Tedariki Hakkında Açıklama

bakan akardan s hava ve fuze sistemi tedariki hakkinda aciklama

11 Haziran 2021 tarihinde, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Millî Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ile İstanbul’daki NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığının (MARSEC COE) açılış törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ülkesinin ve 84 milyon vatandaşının güvenliğini sağlamanın yanı sıra pandemi şartlarına rağmen NATO’ya katkılarını da aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

10 Haziran 2021’de akşam ABD Savunma Bakanı Llyod James Austin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakan Akar, görüşmeyi açık, yapıcı ve olumlu bir görüşme olarak nitelendirdi. Bakan Akar, “Devlet Başkanlarımızın verecekleri kararlara göre gerekli çalışmaları yerine getireceğiz.” diye konuştu.

 

Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada tüm sorunların uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl yöntemlerle ve iyi komşuluk ilişkileri içerisinde çözülmesinden yana olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Ancak Kıbrıs dâhil, Mavi Vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Hiçbir oldubittiye müsaade etmeyiz.” dedi. Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Ülkemize yönelik risk ve tehditlerin en üst düzeye yükseldiği bir dönemde hava savunma sistemlerinin temini için müttefiklerimizle görüşerek ABD’den Patriot, Fransa-İtalya’dan SAMP-T alma girişimlerinde bulunduk. Ancak bu, çeşitli nedenlerle mümkün olmadı. Bunun üzerine istediğimiz şartları sağlayan Rusya’dan S-400 hava ve füze savunma sistemlerini satın aldık. Bunları gizli saklı yapmadık, gizli bir gündemimiz hiçbir zaman olmadı. Bu sistemleri almaktaki temel amacımız, ülkemizi ve 84 milyon vatandaşımızı havadan gelecek muhtemel tehditlere karşı savunmaktır. Muhataplarımızın bu konuda teknik anlamda kaygısını ele almaya hazır olduğumuzu da defalarca belirttik. Görüşmelerde açık ve şeffaf davranıyoruz. Makul ve mantıklı çözümler her zaman mümkün. Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F-35’lerden, S-400’lerden çok daha derin ve kapsamlıdır. Bunu, NATO Genel Sekreteri Sayın Stoltenberg de açıkça ifade etmiştir. Sonuç olarak Türkiye’nin içinde olduğu NATO, daha anlamlı ve daha güçlüdür ve geleceğe daha emin adımlarla ilerleyecektir.”

 

“S-400’e verilen parayı herhangi bir yerde tutmak için vermedik”

Habertürk TV’de “Nedir Ne Değildir” programına konuk olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin ABD-Türkiye ilişkisi ve S-400 konularındaki sorularını yanıtlamıştı. Çavuşoğlu, “S-400’e verilen parayı herhangi bir yerde tutmak için vermedik.” diyerek S-400’ün diğer siparişleri için müzakerelerin devam ettiğini belirtti. Bakan Çavuşoğlu, konuşmasının geri kalanında, “24 Nisan’la ilgili olarak ABD’nin kendisinin de uluslararası hukuka saygı duyması gerekiyor. Soykırımın tanımı BM kararlarında var. Açıkça tarif edilmiş. AİHM’in de bu konuda kararları var. Ülkelerin anayasa mahkemelerinin de kararları var. ABD uluslararası hukuka saygı duyuyorsa bizim her gün bununla yatıp kalkmamamız lazım. Bizim bazı korkulardan, komplekslerden kurtulmamız lazım. Her gece ölelim mi, tir tir titreyelim mi yani! Burada Amerika’ya “Ne dersen de kardeşim” anlamında söylemiyorum. Ama tarihimizi bilen bir devlet olarak kendimizden emin olmamız lazım. Amerika ilişkileri daha da kötüleştirmek istiyorsa tercih kendileridir.” ifadelerine yer vermişti.

Kaynak: DefenceTurk