Güncel Kurlar


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay Ankara Sivas YHT Test Sürüşüne Katıldı

cumhurbaskani yardimcisi oktay ankara sivas yht test surusune katildi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren test sürüşüne katılarak Sorgun istasyonunda incelemede bulundu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Bakan Karaismailoğlu’na Milletvekilleri, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Öner Özgür, Demiryolu Yapım Dairesi Başkanı Suat Güllü, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu eşlik ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye pandemi dönemine rağmen her türlü altyapı çalışmalarına, yatırımlara, her türlü gayretle hız kesmeden yoluna devam ediyor. Onun için biz aldığımız enerjiyle yüksek hızlı trenle bugün Sorgun’a geldik.” dedi.

Oktay, çok uzun zamandan beri yatırımları devam eden yüksek hızlı trenin test sürüşlerinin 25 Ocak’tan beri sürdüğünü dile getirerek, “Bugün de o test sürüşünü Bakanımızla beraber yapmış olduk. Son derece konforlu, son derece rahat, son derece hızlı, buradan Ankara’ya çok rahat şekilde istediğiniz zaman her türlü ihtiyacınızı karşılamak için rahat bir şeklide gidip gelebileceğimiz bir konforu yakaladığımız test sürüşünü beraber yaptık. Sertifikasyon çalışmaları tamamlandığı zaman seferlerine başlıyor olacak. İlk etapta Balışeyh’ten sonraki kısım tam kapasite, önümüzdeki bir yıl içerisinde Ankara, Yozgat ve Sivas hattı tam kapasite çalışmaya başlıyor olacak.” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da gazetecilere yaptığı açıklamada demiryollarının ekonomik ve stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Demiryolunun, güvenli ve konforlu olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, son 19 yıldır bu alanda önemli yatırımların yapıldığını ifade etti.

“Çin’den Avrupa’ya dek uzanan Demir İpek Yolu’na hakim bir ülkeyiz.” değerlendirmesinde bulunan Karaismailoğlu, demiryollarının yük ve insan taşımacılığında daha yaygın kullanımını sağlamak üzere milli seferberlik ilan edildiğini belirtti.

Karaismailoğlu, 1,213 kilometrelik yüksek hızlı tren hattı inşa edildiğini, konvansiyonel hat uzunluğunun 11 bin 590 kilometreye yükseltildiğini kaydetti.

Tüm hatların rehabilite edildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Toplam demiryolu ağımızı 12 bin 803 kilometreye çıkarttık. Hızlı tren işletmesi bakımından dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı olduk. 2020’de bu çalışmaları bir üst safhaya çıkararak demiryolu reformunu başlattık. 2023’te demiryolu yatırımlarını yüzde 60’a, demiryolu ağını da 16 bin 775 kilometreye çıkarmayı hedefledik. Demiryolu modernizasyonu için yerli ve milli teknolojileri üretmek için çaba harcıyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolunda ilerlerken işte bu altyapı en büyük dayanaklarımızdan biri olacak.“ dedi

Karaismailoğlu, Ankara-Sivas arası seyahat süresinin, projenin tamamlanmasıyla 12 saatten ilk etapta 4 saate, daha sonra da 2 saate ineceğini vurguladı.