RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Gökbey Helikopterinin Üçüncü Prototipi Uçuş Testlerine Başladı

gokbey helikopterinin uncu prototipi sertifikasyon ucuslarina basladi

Sertifikasyon test faaliyetleri süren Gökbey helikopterinin üçüncü prototipi uçuş test faaliyetlerine başladı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Gökbey helikopterinin 3. prototipinin ilk uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdiğini bildirdi. Sertifikasyon test faaliyetleri süren Gökbey helikopterinin yaklaşık 40 dakika süren bahse konu uçuşla beraber uçuş test faaliyetlerine yeni bir prototipi daha dahil oldu. Türkiye’nin ilk yerli ve sivil helikopteri Gökbey’in toplamda 4 prototipinin olduğu biliniyor.

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, Defence Turk’ün basın sponsorlarından olduğu “Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayii Günleri” etkinliğine katılmıştı. Mayıs 2021’de gerçekleşen etkinlikte konuşan Demir, hakkında da bazı önemli bilgiler vermişti.

Serdar Demir, konuşmasında Gökbey’in Türkiye’nin ilk yerli ve sivil helikopteri olduğunu belirten Serdar Demir, Gökbey ile birlikte Türkiye’nin, kendi helikopterini üreten altı ülkeden biri olduğunu kaydetmişti. Halihazırda 4 prototipinin olduğu belirtilen Gökbey genel maksat helikopterinin, sertifikasyon uçuşlarına devam ettiği kaydeden Serdar Demir, sertifikasyon aşamasından sonra seri üretime geçileceğini ifade etmişti.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, milli olarak geliştirilen askeri ve sivil hafif sınıf prototip helikopterleri için kokpit ekipmanları, otomatik uçuş kontrol bilgisayarı, durum izleme bilgisayarı, görev ve uçuş yönetim yazılımları sivil sertifikasyona uygun olarak ASELSAN tarafından geliştirilerek helikopterlere entegrasyonu yapılıyor.

Şubat 2021’de, TEI TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, 2024’ten sonra milli GÖKBEY helikopterimizin milli motorumuz ile uçacağını açıklamıştı.

Prof. Dr. Temel Kotil, helikopterin 2022’de teslim edilmeye başlanacağını duyurmuştu. Kotil yaptığı açıklamada, “T-625 Gökbey cephe arkası bir helikopter. Kendi klasmanında İtalyan Leonardo’nun yaptığı benzer bir helikopter var. İnşallah biz ondan daha çok satacağız 1 yılda. Daha teslimatlar başlamadı. Gökbey’in ilk teslimatını 2022’de yapacağız.” ifadelerine yer vermişti. Kotil ayrıca Gökbey’in 4. prototipin üretim aşamasında olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: DefenceTurk