RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

HİSAR-A+’ın Üstün Başarısı: Daha İleriye Daha Yükseğe!

hisar ain ustun basarisi daha ileriye daha yuksege

Hava savunma füze sistemleri çok az sayıda ülkenin sahip olduğu ve karmaşıklık düzeyi yüksek pek çok kritik teknolojiyi barındıran “sistemler sistemi” yapılardır. Ülkemizin hava savunma alanındaki birikim ve teknolojisi, bu alandaki ilk yerli ve milli sistemimiz olan HİSAR ile kazandırılıyor. HİSAR Projeleri, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı önderliğinde yürütülüyor. HİSAR Projelerinde radarlar, sistemin gözleri olarak görev yapan elektro-optik algılayıcılar, komuta kontrol, haberleşme, atış kontrol sistemleri, sistemin beyni olarak görev yapan görevsayarı, sistem algoritmaları, füze arayıcı başlığı ve füze veri bağı ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilmekle birlikte bileşenlerin bir arada entegre bir hava savunma sistemi çatısı altında görevini icra etmesi de projelerde ASELSAN tarafından sağlanıyor. Füze ve füze alt sistemleri olan yaklaşma sensörü, güdüm birimi, sevk sistemi vb. ROKETSAN tarafından geliştirildi. Yüksek etkinliğe sahip harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi.

HİSAR Projeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda hareketli ve sabit birlikler ile kritik tesislerin hava savunmasını gerçekleştirilecek. Bu sayede günümüzün modern tehditleri olan savaş uçakları, helikopterler, seyir füzeleri, silahlı insansız hava araçları ve havadan karaya atılan füzeler yüksek performans ile etkisiz hale getirilecek.

HİSAR-A+ Sistem teslimatları 2020 yılı sonundan itibaren başlamış olup Füze Fırlatma Sistemleri (FFS) ve Füzeler envantere girdi. Teslimatı yapılan Füze Fırlatma Sisteminin komuta kontrol ve atış kontrol fonksiyonları Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından yürütülüyor. Ateş İdare Cihazı, Modernize Çekili Toplar ile Füze Fırlatma Sistemlerinin birlikte komuta ve atış kontrolü yürütülerek katmanlı hava savunma yapısı kuruluyor. 03 Mayıs 2021 tarihinde harp başlıklı kabul atışı başarıyla yapılan HİSAR-A+ Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (KMOAİHSFS) tek başına zorlu arazi koşullarında görev yapma yeteneğine sahip olan ve envantere girecek yeni bir sistemdir. Füze ve sistemin menzil ve irtifalarında ciddi artırımlar yapılmış olup yapılan atışlı test ile orta irtifadan gelen hedef direkt vuruş ile imha edildi.

HİSAR-A+ Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (KMOAİHSFS); hedef tespit, teşhis, takip ve füze atışı fonksiyonlarını tam otonom olarak gerçekleştirebilen bir hava savunma füze sistemidir. Sistemin taşıyıcı platformu paletli ve zırhlıdır. Bu sayede sistem; zırhlı mekanize birlikler ile birlikte her türlü arazi şartında hareket eder, hızlı konuşlanma, kısa reaksiyon süresi ve hızlı mevzi değiştirme kabiliyetleri ile intikal halindeki zırhlı birliklerin hava savunma ihtiyacını etkin şekilde karşılar.

03 Mayıs 2021 tarihinde yapılan atışlı test kapsamında sistem üzerindeki radar ile hedef tespit ve takip edilerek, komuta kontrol sisteminden angajman başlatılarak, atış kontrol sistemiyle çözüm üretildi ve füze otomatik olarak ateşlendi. Otonom HİSAR-A+
tarafından sağlanan veriyle dik atım yeteneğine sahipt am atım füze ara safha güdüm gerçekleştirildi, füze arayıcı başlığı ile terminal güdüm gerçekleştirildi ve hedef direkt vuruş ile imha edildi.

HİSAR-A+ Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (KMOAİHSFS) özellikleri;

 • Tam Otonom Görev Yapabilme kabiliyeti ile
 • Sabit ve döner kanatlı uçaklar,
 • Seyir füzeleri,
 • İnsansız Hava Araçları,
 • Havadan karaya atılan füzelere karşı etkin savunma
 • 3 Boyutlu arama radarı ile tespit takip
 • 4 Adet dikey füze atış kabiliyeti
 • Veri bağı ile ara safha güdüm kontrolü
 • IIR Arayıcı Başlık ile son safha terminal güdüm
 • 4 Adet füzeyi 4 adet hedefe ardışık ateşleme yeteneği
 • Hedef değerlendirme ve hedef sınıflandırma yeteneği
 • 3’lü takımlar halinde komuta kontrol yeteneği
 • Balistik koruma

Tam Atım Füze özellikleri;

 • Karadan havaya atılan, yüksek öncelikle korunması gereken nokta ve alan savunmasına yönelik yüksek hassasiyetli füzesidir.
 • Hava soluyan hedeflere karşı etkinlik (Uçak, Helikopter, İHA, Seyir Füzesi),
 • 360° koruma (Dik Atış),
 • Yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hassasiyet, karıştırma tedbirlerine karşı koruma, evrensel silah arayüzü uyumlu.
 • Görüntü işlemeli kızılötesi arayıcı başlık
 • Parçacık tesirli harp başlığı
 • Çarpma sensörü ve RF yaklaşmalı tapa
 • Kara / Deniz / Hava platformlarında kullanım

HİSAR Projelerinde bazı alt sistemlerde ambargo kaynaklı kısıtlamaları aşmak üzere önemli millileştirme faaliyetleri yürütüldü ve başarılı atışlı testler ile doğrulamalar tamamlandı. Ülkemiz HİSAR Projeleri ile radarı, komuta kontrol sistemi, atış kontrol sistemi, haberleşme sistemi, veri bağı, füzesi, arayıcı başlığı ve tüm bileşenleri ile dışarıdan yardım almadan özgün entegre hava savunma sistemini geliştirebilen birkaç ülkeden biri oldu. Üretim hattı kalifikasyon sürecinin tamamlanması ve son olarak harp başlıklı kabul atışı ile HİSAR-A+ sistemleri seri üretim aşaması için hazır hale gelindi. Seri üretim ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları yerli ve milli olarak karşılanacak.

Çok sayıda alt sistemi bünyesinde barındıran HİSAR Projeleri, SSB öncülüğünde yüzün üzerinde yerli alt yüklenici firma ile birlikte geliştirildi.

HİSAR Sistemleri, en gelişmiş teknoloji ile gelecekteki yeni ihtiyaçlar için gereken özelliklerin ilavesine imkân sağlayacak yapıda bir mimariye sahip bulunuyor.