RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

İzmir Tarihinin En Büyük Yatırımı Buca Metrosunun Temeli Ekim Ayında Atılacak

buca metrosunun temeli ekim ayinda atilacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi ulaşımı çağdaş standartlara taşımak için Türkiye’de tek seferdeki en büyük alıma imza atarak filosuna kattığı 364 otobüs Fuar İzmir’de düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer İzmir tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu’nun temelini Ekim ayında atacağız dedi.

Göreve gelmeden evvel İzmir’de bireysel araç kullanımını teşvik etmek yerine, toplu ulaşımı İzmir’de en ücra noktalara kadar yaygınlaştırmaya dair söz verdiklerini hatırlatan Soyer, “Raylı sistemler, deniz ulaşımı ve elbette bugün olduğu gibi otobüsler ile İzmir’in her yerinin, toplu ulaşım ile erişilebilir olacağını belirtmiştik. Raylı sistemlerde Narlıdere Metrosu, Buca Metrosu, Çiğli Tramvayı gibi çok önemli işlere imza attık. İzmir tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu’nun temelini Ekim ayı içinde yine sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile önümüzdeki aylarda atacağız” dedi.

Tüm bu çalışmaların bir Belediye hizmeti olduğu kadar aynı zamanda İzmir’deki adaleti ve refahı büyütmeye yönelik bir kaldıraç olduğunu belirten Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “Adaleti ve refahı büyütmek, az önce de ifade ettiğim gibi en temel önceliklerimizden biri. İzmir’in toplu ulaşım ağını güçlendiren her bir yatırımın, şehrimizin refahını adil paylaşmak ve binlerce gencimize yeni iş imkânı sağlamak için önemli bir araç olduğunu hatırlatmak isterim. Nitekim ilk defa Çiğli Metrosu ihale şartnamesinde genç mühendis istihdamını zorunlu kılarak bu vizyonumuzu yaşama geçirdik. Dahası, Buca Metrosu ve diğer büyük yatırımlarımız sayesinde sadece projede çalışanların değil, bölgedeki esnafın, imalat ve hizmet sektörlerinin de refahı artırıyoruz. Tüm bu adımları atarken partimizin ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’ bizim en temel rehberimiz.”