RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Kanal İstanbul Üzerindeki Köprüler Ücretsiz Olacak

kanal istanbuldaki kopruler ucretsiz olacak

Asrın projesi Kanal İstanbul’da ilk adım Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Erdoğan’ın Sazlıdere Köprüsü’nün temelini atmasıyla birlikte Kanal İstanbul projesi fiilen başlamış oldu. Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı son dakika açıklamasında inşa edilecek 6 köprüden ücret alınmayacağını belirtti.

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, yapım çalışmalarına başlanan Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

 Sazlıdere Köprüsü kendi sınıfındaki enleri içinde barındıran bir köprü

Uraloğlu’nun konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

“Türkiye gerçekten coğrafi olarak geçiş güzergahında bulunuyor. Birçok koridor var. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 45 kilometrelik kesimindeyiz. Kuzey Marmara Otoyolu, Sazlıbosna Köprüsü, Sazlıdere, D-100, TEM var. Mevcut güzergahları sağladığı gibi yeni ulaşımları da sağlamış olacağız. Sazlıdere Köprüsü kendi sınıfındaki enleri içinde barındıran bir köprü. Toplam 860 metre. Bağlantı viyadükleri ile 1600 metrelik bir köprü. Toplam yükseliği kule olarak 169 metre. Tabliye ve su arasındaki yükseklik 79 metre. Dünyadaki seyir halinde olan tüm gemilerin geçişine uygun.

Sazlıdere Köprüsü’nün 4 gidiş 4 geliş olarak dizayn edildiğini, bazı yerlerde 12 şeride kadar çıkabildiğini ve proje tamamlandığında İstanbul’un batısında, Mahmutbey Gişeleri’ndeki trafiği rahatlatacağını belirtti.

”Kanal İstanbul’daki köprüler ücretsiz olacak.”

Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, konuk olduğu canlı yayında, köprünün yaklaşık 2 yılda tamamlanacağını köprüyle birlikte toplamda 6 köprü inşa edileceğini, köprülerden herhangi bir ücret alınmayacağını, paralı otoyol üzerindeyse otoyol ücreti alınacağını belirtti.