Güncel Kurlar


Konveyör Bant Üreticisi Habasit, Geniş Ürün Çeşitliliği Sayesinde Her Sektörde

konveyor bant ureticisi habasit genis urun cesitliligi sayesinde her sektorde

İsviçre merkezli konveyör bant üreticisi Habasit’in Türkiye Satış Müdürü Tolga Kaynak, yapılanmaları ve rakipsiz geniş ürün yelpazeleriyle her sektöre hizmet sunabildiklerini belirtti.

İsviçre merkezli Habasit AG’ye bağlı olan Habasit Türkiye; konveyör kayışlar, plastik modüler bantlar, plastik zincirler, dişli kayışlar ve mühendislik plastikleri gibi ürünlerin Türkiye’de terzi usulü uyarlamasını ve satışını gerçekleştiriyor.

Toplam 2 bin çeşit ürün arasından Türkiye’de stoklarında bulunan yaklaşık 400-450 kalem ürünleri olduğunu aktaran Habasit Türkiye Satış Müdürü Tolga Kaynak, Habasit’i rakiplerinden ayıran ve rekabette ayrıştıran en büyük özelliklerden birinin ürün çeşitliliği olduğunu vurguluyor.

Tekstil, gıda, otomotiv ve lastik ile malzeme taşıma sektörlerinin firmalarının odaklandığı dört ana sektör olarak öne çıktığını kaydeden Kaynak, buna karşın hemen hemen her sektörde ürünleriyle var olduklarını ifade ediyor.

2008 YILINDAN BU YANA TÜRKİYE’DE FAALİYET GÖSTERİYOR

Grubun ve Türkiye organizasyonunun kuruluşu ve yapılanmasıyla ilgili bilgi veren Kaynak; “İsviçre merkezli bir firma olan Habasit, II. Dünya Savaşı itibariyle tekstil endüstrisinin hızlandığı dönemde hayvan derilerinden kayış üreterek bu sektöre giriş yaparak faaliyetlerine başlıyor. 1946 yılının ardından polimer teknolojisi geliştikçe bu işi daha plastik türevli ham maddelerle üretir hale getirmiş. Asıl faaliyet alanları; konveyör bantlar, proses bantları ve güç aktarma kayışları üretmek. Bunun haricinde de konveyör konstrüksiyonunu destekleyen bazı mühendislik ürünleri de üretiyor ve komple bir çözüm sunuyor. İsviçre Reinach’daki Genel Merkezinin yanı sıra İsviçre dışında, İtalya ve ABD’de 3, İngiltere’de 1, Hollanda’da 1 adet olmak üzere çeşitli ülkelerde yine hammaddeden ürün imal eden tesislerimiz var. Ayrıca bunların haricinde Habasit Türkiye gibi işin konfeksiyonunu yapan, müşterinin talep ve ihtiyacına göre ham maddelerden kesip biçerek, gerekirse üzerine aksesuar ekleyip fabrikasyonunu yapan yaklaşık 35 ülkede Habasit’in kendi tesisi var. Hemen hemen her sektöre hitap ediyoruz, sektör ayrımı yapmaksızın tüm sektörlere çözüm sunabilen bir ürün portföyüne sahibiz. Asya-Pasifik, Avrupa ve Ortadoğu ve Amerika olmak üzere üç büyük bölgede faaliyet gösteriyoruz. Direkt olarak son kullanıcıya, makina üreticisine ulaşabiliyoruz ya da bayi kanalarımız, iş ortaklarımız aracılığıyla da üreticilere/son kullanıcılara ulaşabiliyoruz. Habasit’in globalde 4 bine yakın çalışanı, 250-300 civarında da bayisi bulunuyor. Geçmişte bayilikle temsil edilen Türkiye organizasyonu, 2008 yılından beri Habasit Türkiye adı altında Türkiye’de yerleşik olarak hizmet sunuyor.” dedi.

13 YILDA 6 KAT BÜYÜME GÖSTERDİ, ORGANİZASYONA YATIRIM YAPTI

13 yıldır Türkiye’de yerleşik olarak faaliyet gösteren Habasit Türkiye’nin bu kararının büyüme hızı ile alınan stratejik bir karar olduğunu belirten Tolga Kaynak; “Habasit, agresif büyüme kararı aldığı için ve hem büyüme hızını hem de çeşitli sektörlerdeki potansiyeli gördükten sonra artık bayilik kanalıyla değil de doğrudan müşterilere ulaşma noktasında alınan stratejik bir karardı bu. Ne kadar doğru, yerinde olduğunu da aslında yaklaşık 13 yılda görmüş olduk. Firmamız, bu 13 yıl içinde çok hızlı bir büyüme kaydetti ve ilk olarak satışlarımızın başladığı 2008’in yaklaşık 6 katına ulaştı. Özellikle son 5-6 yıldaki yaşanan ciddi sıçramanın ardından bir doygunluğa erişti. Organizasyona yatırım yapmaya başladık; hem makinalaşma hem de insan kaynağı anlamında birtakım yatırımlar gerçekleştirdik. Büyüme gerçekleştikçe Yenibosna’daki ilk fabrikamız yeterli gelmemeye başladı ve 2015 yılında Tuzla’da konumlanan bugünkü tesisimize taşındık.” ifadelerini kullandı.

STOKLARINDA 450 KALEME YAKIN ÜRÜN BULUNUYOR

Yaklaşık 6 yıldır bugünkü tesislerinde faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getiren Habasit Türkiye Satış Müdürü Tolga Kaynak; ”Daha küçük, çekirdek bir organizasyonla başladıktan sonra bugün çalışan sayımız; yaklaşık 20 kişi mavi yakalı, 30 kişi ise beyaz yakalı personel olmak üzere 50’ye ulaştı. Satış ve satış sonrası montaj ve teknik servis hizmetimiz ile geniş bir ürün gamımız var. Toplam 2 bin çeşit ürün arasından Türkiye’de stok tuttuğumuz yaklaşık 400-450 kalem ürünümüz bulunuyor. Dolayısıyla Habasit’i rakiplerinden ayıran en büyük özelliklerinden biri, ürün çeşitliliği. Global olarak büyük rakiplerimiz de var, ancak ürün çeşitliliğimiz rekabette ayrıştıran önemli özelliklerimiz arasında yer alıyor.” dedi.