Güncel Kurlar


Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks OTOKAR’ı Ziyaret Etti

letonya savunma bakani artis pabriks otokari ziyaret etti

Letonya Savunma Bakanı Sayın Artis Pabriks ve beraberindeki heyet OTOKAR ziyaret etti. Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks ziyaret sonrası yaptığı açıklamada OTOKAR ziyaretinden memnuniyeti dile getirerek, “Letonya topraklarında Türk askeri araçlarını test etmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, fikri mülkiyet hakları kendine ait ürünleriyle 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren Türkiye’nin öncü otomotiv ve savunma sanayii şirketidir.

Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks, Türkiye ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüşme gerçekleştirdi. Bakan Çavuşoğlu görüşme sonrası “İlişkilerimizi ve savunma sanayiindeki işbirliği imkanlarımızı değerlendirdik.” dedi ve “İnsansız hava araçlarımıza ilgi gösteren 2. NATO Müttefikimiz Letonya’yla işbirliğimizi geliştireceğiz.” ifadesine yer verdi.

Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks’in açıklamaları üzerine Letonya’nın Bayraktar TB2 S/İHA sistemlerini tedarik edecek 2’nci NATO ülkesi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks 7 Haziran 2021 tarihinde Baykar Savunma ziyareti sonrası yaptığı açıklamada “ Harika resepsiyon için teşekkür ederim! Türk sanayisi araştırma ve geliştirmede en yüksek dünya standartlarına sahip ve NATO’da müttefik olarak buna çok değer veriyoruz. Hepinize başarılar diliyorum!” demişti.

Bakan Pabriks Twitter’dan gelen “Bayraktar TB2’nin ‘Letonya’dayım’ (Es esmu Latvija) demesini ne zaman bekleyebiliriz?” sorusunu “umarım yakında” diyerek cevapladı.

NATO’nun Rusya ile sınırı doğu kanadında yer alan ve 2 milyon civarında nüfusu olan Letonya, Litvanya ve Estonya ile birlikte Rusya tehdidini en geniş ölçüde hisseden ülkeler arasında bulunuyor. Bu tehdide karşı NATO; 2020’de Baltık Denizi bölgesindeki faaliyetlerini artırdı. Estonya’da Birleşik Krallık, Letonya’da Kanada, Litvanya’da Almanya ve Polonya’da Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki dört tabur büyüklüğünde çok uluslu ve savaşa hazır muharebe grubunu bulundurmayı sürdürdü.

Rusya tehdidini en ciddi şekilde hisseden Polonya’ya geçtiğimiz günlerde 4 set (24 İHA) Bayraktar TB2 satışı gerçekleştirilmişti.

Kaynak: DefenceTurk