Güncel Kurlar


Malatya Demiriz Tren İstasyonunda Şehit Edilen Demiryolu Çalışanları Anıldı

malatya demiriz istasyonunda sehit edilen demiryolu calisanlari anildi

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve beraberindeki heyet “Emniyet Kültürü ve Farkındalığı Toplantısı” programı çerçevesinde Malatya Demiriz istasyonuna 1996 yılında pkk terör örgütü tarafından şehit edilen demiryolu çalışanları için düzenlenen anma törenine katıldı.

12 Ağustos 1996’da bölücü terör örgütü pkk mensubu ikisi kadın sekiz terörist Demiriz İstasyonuna 23:00 sularında saldırarak görev başındaki; Kubilay Fidan, Aziz Ekici, İsmail Berber, Abuzer Sağnak, Bedrettin Gümüstepe ve İsmail Eryigit isimli personellerimiz ile istasyonda bulunan Halil İbrahim Yavan ve Cuma Çiçek isimli vatandaşları katletmişlerdi.

Şehiterin anısına Kuran-ı Kerim okundu, her bir şehit için fidan dikilerek fidanlık oluşturuldu.

Şehitleri anma töreninde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun mesajı okundu. Bakan Karaismailoğlu mesajında, “Sivas’ın Kangal İlçesi, Akçaşehir Köyü mevkiindeki Demiriz Tren İstasyonu’muza 12 Haziran 1996 tarihinde düzenlenen hain saldırıda şehit olan 8 kardeşimizi rahmetle yad ediyorum.

Aradan geçen yirmi beş yıla rağmen, acılarımız ilk günkü gibi tazedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının, şehitlerimizin anı ve adlarını yaşatmak için düzenledikleri bu fidan dikimi organizasyonunu çok önemsiyorum.

Sizin şehitlerimiz adına fidan dikiyor olmanız, hain örgütlere verilebilecek en güzel cevaptır.

Bizler, 165 yıldır, bu topraklar için alın terlerimizle birlikte, kan ve canlarımızı da vermesini çok iyi biliriz.

Ülkemizin dört bir yanını demir ağlarla ören kardeşlerimizle birlikte, geçit vermeyen dağları tünellerle, derin vadileri köprü ve viyadüklerle aşıp, insanları sevdikleriyle kavuşturmak, bize yeni gayretler için şevk veriyor.

Demiryolları, bu toprakların ekonomi ve sosyal hayıtına katkının ötesinde, tarihsel stratejik ve hayati öneme sahip bir ulaşım sistemidir.

Hain terör örgütleri, ülkemizin gelişmesine karşı eylemler yapmak isteseler de, bizler, vatanımızın kalkınması ve gelişmesi için seferberlik ilan ettik ve gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.

Bu şekildeki hain saldırılarda hayatını kaybeden 22 demiryolcu şehitlerimizle birlikte, Demiriz Şehitlerimizi, gazilerimizi ve emektarlar demiryolcularımızı bu vesile ile bir kez daha, minnet ve şükranla anıyorum. “ dedi.

Şehitleri anma töreninde bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise “12 Ağustos 1996’da bölücü terör örgütü pkk mensubu ikisi kadın sekiz eşkıya Demiriz İstasyonumuza gece 23:00 sularında saldırarak görev başındaki; Kubilay Fidan, Aziz Ekici, İsmail Berber, Abuzer Sağnak, Bedrettin Gümüstepe ve İsmail Eryigit isimli personellerimiz ile istasyonda bulunan Halil İbrahim Yavan ve Cuma Çiçek isimli vatandaşlarımızı katletmişlerdir. Hayatlarının baharında aramızdan ayrılan ancak şehit oldukları için başımızı dik tutmamızı sağlayan kahramanlarımızı hep anmak ve hatırlamak için bir aradayız.

Anadolu’ya geldiğimiz ilk günden beri bitmeyen bu düşmanlık aradan bin yıl geçmesine rağmen bize doğrultulmuş bir tehdit olarak devam etmekte, bölücü terör örgütü pkk, fetö gibi hainler ordusu da düşmanlara uşaklık etmektedir.

Değerli kardeşlerim, terör güçlü Türkiye’nin düşmanıdır. 165 yıldır bu toprakları vatan yapmak adına emek veren, ter döken, yeri gelince de vatan toprağına şehit düşen kahraman demiryolcular hain pkk başta olmak üzere bütün terör örgütlerinin hasımlarıdır. Bu yüzden terör örgütü pkk tarafından muhtelif zamanlarda 24 demiryolcu kardeşimiz katledilmiştir.

Her ferdi Mehmetçik olan bu millet, öğretmeninden, mühendisine, esnafından, işçisine vatanı için canını verir ama bayrağını yere düşürmez. Şu anda bizleri misafir eden Akçaşehir’li kardeşlerimiz de şanlı bayrağımızı yere düşürmemiş, hain pkk’ya hak ettiği cevabı vermişlerdir. O gece köyde duyulan silah sesleri üzerine Akçaşehirli vatan evlatları av tüfekleriyle yardıma koşmuşlar, bebek katili hainler her zaman olduğu gibi olay yerinden kaçarak uzaklaşmışlardır. Vatanı için canını hiçe sayan kahraman Akçaşehirli hemşerilerime bu vesileyle şükranlarımı arz ediyorum, sağolsunlar, var olsunlar.

Aziz milletimizin demiryollarına olan rağbetini arttırarak sevdiklerine kavuşturmak gibi bir vazifemiz var. Bu vazifeyi kutsal bilerek ifade ediyorum ki; yeri gelir ray sereriz, dağlar deler tüneller açarız, kilometrelerce köprü yapar, Anadolu topraklarını yüksek hızlı trenle buluştururuz, yeri gelir istasyonumuzu, yolumuzu savunmak adına şehadete koşarız.

Kıymetli dostlarım, Demiriz Şehitlerimizin anısına burada küçük bir koru oluşturmak istiyoruz. Birazdan hep birlikte toprakla buluşturacağımız fidanlar bizim sizlere ve memleketimize duyduğumuz aşkın muhabbetin ahdi olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade buyurdukları gibi, “Aşkınan koşan yorulmaz”

Bu duygularla törenimize katılan siz değerli kardeşlerime teşekkür ediyor, Demiriz Tren İstasyonu Şehitlerimizin şahsında bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize ve saygıdeğer ailelerine en kalbi şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Slayt gösterisini görüntülemek için tıklayın.