Güncel Kurlar


Milli Muharip Uçak Projesi’nde Bayrak Değişimi

milli muharip ucak projesinde bayrak degisimi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yürütülen Türkiye’nin en kritik projelerinden Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde bayrak değişimi yaşandı. Milli Muharip Uçak (MMU)’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda bulunan Prof. Dr. Mustafa Cavcar’ın Mühendislik’ten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna geçtiği bilgisi verildi.

TUSAŞ’ın internet sitesinde Cavcar’ın pozisyonu olan Milli Muharip Uçak’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonu için Dr. Uğur ZENGİN’in ismi yazıldı.

Geçmişte Aselsan’da Kıdemli Uzman Mühendis olarak görev yapmış olan Dr. Uğur Zengin TUSAŞ’ta Helikopter Bölümü’nde Kıdemli Teknik Uzman, Helikopter Bölümü’nde Uçuş Mekaniği ve Otopilot Sistemleri Müdürü, Uçak Bölümü’nde Hava Aracı Mühendisliği Müdürü, Uçak Bölümü’nde Ürün Direktörü ve Mühendislik’ten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Millî Muharip Uçak

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek, yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulması amacıyla başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesi’nde şirketimiz ana yüklenici konumundadır.

MMU’nun, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterinde bulunan diğer savaş uçakları, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) gibi platformlar ve tedarik edilmesi planlanan diğer unsurlarla ortak çalışabilir şekilde görev yapması ve üretilecek uçakların 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması öngörülmektedir.

MMU Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi, SSB ile 05 Ağustos 2016 tarihinde imzalanmış olup başta ana yüklenici TUSAŞ olmak üzere, proje kapsamında görev alan tüm paydaşlar ile birlikte çalışmalar sürdürülmektedir. İmzalanan mevcut sözleşme, geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan ön tasarım aşamasını kapsamaktadır. Söz konusu dönem içinde hava aracının tasarlanması, mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarım ve geliştirilmesine yönelik kabiliyet kazanılması amaçlanmaktadır. TUSAŞ ile BAE Systems (İngiltere) arasında Milli Muharip Uçak geliştirmesine yönelik ‘Ana İlkeler Sözleşmesi’ (Heads of Agreement) 28 Ocak 2017 tarihinde, anlaşma tutanağı ise 10 Mayıs 2017’de imzalanmıştır. TUSAŞ ve BAE Systems arasındaki iş birliği sözleşmesi 25 Ağustos 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Kaynak: DefenceTurk