Güncel Kurlar


Modernize Edilen Leopard 2A4 T1 Tankları Mehmetçik’in Hizmetinde

modernize edilen leopard a t tanklari mehmetcikin hizmetinde

Leopard 2A4 T1 kapsamında modernize edilen tankların Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimi devam ediyor. Ülkemiz 2016 yılı ve sonrasında sınırlarında oluşan terörist unsurları yok etmek için büyük harekâtlar düzenlemiştir. Yapılan harekâtlarda tanklarımızın kayıplar vermesi sonucu tankların zırh açısından güçlendirilmesi kararı alındı.

T.C. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tank modernizasyonu ile ilgili olarak, “KKK envanterindeki Leopard 2A4 tanklarının modern muharebe ortamına uygun olarak yeteneklerini artırma çalışmamız kapsamında ROKETSAN’daki Balistik Koruma Merkezinde tasarlanıp üretilen zırh paketinin seri üretimine geçtik ve tanklara entegrasyonuna başladık. Kule ve gövde bölmeleri için tehdit analizine göre farklı konfigürasyonlarda geliştirilen zırh paketi, halen dünya ordularındaki Leopard 2A4 tanklarında kullanılan en etkin balistik korumaya sahip. Yerli ve milli sistemlerle modernize edilen tanklar Mehmetçik’in hizmetinde!” ifadelerinde bulundu.

Roketsan, 2020 Aralık ayında 2 adet Leopard 2A4 T1 tankının Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildiği bilgisini paylaşmıştı. Proje kapsamında, toplamda 40 tankın modernize edilmesi planlanıyor. Ayrıca zırhın 2019 Temmuz-Aralık ayları arasında balistik testleri yapıldı ve tüm atışlı testlerde tam koruma sağlandığı bilgisi vurgulandı.

Leopard 2A4 Tank Modernizasyonu

Leopard 2A4’ler 2005 yılı sonrası Almanya’dan 298 ve 56 adetlik iki pakette ikinci el olarak tedarik edildi. İkinci paketteki 15 tank, yedek parça olarak kullanılmakta.

Aselsan, Leopard 2A4 tankları için Leopard 2NG paketini geliştirerek ilk prototipi 2011 yılında üretmişti. Aselsan Leopard 2 NG projesinde yurt dışından tedarik edilen hazır koruma paketi kullanıyordu.

Ancak BMC tarafından yürütülen ve resmi imza töreni yapılmayan Leopard 2A4 modernizasyonu ile ilgili projede ilk açıklamaların üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen bir gelişme olmadı. 2019 yılı içerisinde proje ile ilgili çeşitli olumsuz söylentiler yer aldı. Bu söylentiler ile ilgili olumlu ya da olumsuz resmi bir açıklama yapılmadı.

Mart 2019’da Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kayseri’deki 2’nci Ana Bakım Fabrikası’nda inceleme ve denetlemelerde bulunduğu ziyarette üzerinde çalışılan bir prototipin görüntüsü basına yansımıştı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ziyareti ile birlikte BMC tarafından modernizasyon çalışması yürütülen Leopard 2A4 tankları ilk kez gün yüzüne çıkmıştı.

Yine Mart 2019’da sosyal medyada ERA panelleri ile donatılmış test edilen çeşitli Leopard 2 fotoğrafları yer almıştı.

 

2020 Ocak ayında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nda düzenlenen 2019 değerlendirmesi ve 2020 hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenlenmişti. Toplantıda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’e tank modernizasyonlarına ilişkin soruyu Defence Turk temsilcisi yöneltmiş ve projelerin devam ettiğine yönelik ayrıntı içermeyen bir cevap almıştı.

Son olarak Roketsan’ın 2020 broşüründe firmanın zırh çözümlerine yönelik resimler arasında Leopard 2 (A4’e kadar olan düz kule tasarımlı modeli) tankının gövdesine uygun bir zırh yerleşimi örneği yer aldı. Görseldeki tankın üzerinde zırh plakaları ile Patlayıcılı Reaktif Zırh (ERA) yer alıyor.

Altay kuleli Leopard 2A4 tankı

2021 Ocak ayında Yeni Nesil Üç Fırtına Obüsünün TSK’ya teslim edildiği imza töreni sonrasında Bakan Akar ve Komutanlar, BMC tarafından üretilen zırhlı araçların sürüş ve kabiliyetlerinin sergilendiği gösteriyi izledi. BMC tarafından Leopard 2A4 tankı üzerine Altay kulesi entegrasyonu ile geliştirilen ana muharebe tankı geçişini yaparken protokole “Altay kuleli Leopard 2A4 tankı” ifadesiyle tanıtımı yapıldı. TSK envanterindeki Leopard 2A4’ler, 2005 yılı sonrası Almanya’dan 298 ve 56 adetlik iki paketle ikinci el olarak tedarik edildi. Leopard 2A4 ana muharebe tanklarının günümüzün modern muharebe koşullarına uygun olarak yeteneklerini artırma çalışmaları kapsamında modernizasyon faaliyetleri resmi olarak ASELSAN ve ROKETSAN tarafından yürütülüyor. Bahse konu Altay kuleli Leopard 2A4 ise firma inisiyatifinin sonucu yetenek sergileme amacı ile geliştirildi. Ancak ilerleyen süreçte modernizasyon paketinin hayata geçirilip geçirilmeyeceği bilinmiyor.

Kaynak: DefenceTurk