Güncel Kurlar


Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

nefes kredisi basvurusu nasil yapilir nefes kredisi veren bankalar hangileri

Koronavirüs salgını sürecinde en çok zarar eden orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için Nefes Kredisi hayata geçiriliyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Denizbank aracılığıyla verilecek Nefes Kredisi başvuru tarihi 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren başlayacak. İşte, Nefes Kredisi başvuru işlemleri ve detaylar…

Ciro kaybı yaşayan şirketlere dönük ‘Nefes Kredi Paketi’nin şartları netleşti. 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren başvuruların alınacağı Nefes Kredisi ilk 6 ay ödemesiz, yıllık yüzde 17.5 faizle 200 bin TL’ye kadar verilecek. Geri ödemesi ise 12 ay olacak. Orta ölçekli işletme sahiplerine yönelik olan kredi paketiyle kovid-19 salgınıyla işleri durma noktasına gelen KOBİ’lere ‘nefes’ aldırması planlanıyor.

Nefes Kredisi Başvuruları Ne Zaman?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Nefes Kredisi’ne başvurular 1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren alınacak. Başvuruların son gününe ilişkin bir bilgi bulunmuyor. Firmalar, üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabilecek.

Nefes Kredi Paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde hayata geçirilecek. Kampanyadan 135 bin işletmenin faydalanması bekleniyor.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Firmalar, üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabilecek. Nefes Kredi Paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) iş birliğinde hayata geçiriliyor. Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak.

Nefes Kredisine Kimler Başvurabilir?

Nefes Kredisi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

Nefes Kredisi Veren Bankalar 2021

İşletmelere ilk 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlendi.

1 Haziran 2021 Salı gününden itibaren başvuruların alınacağı Nefes Kredisi’ne katılım sağlayan bankaların listesi şöyle:

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Akbank
  • Denizbank
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan firmalar, 1 Haziran 2021’den itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle Nefes Kredisi için banka şubelerine başvurabilecek. Krediden faydalanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, çevrim içi ortamda TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da edinebilecek.