Güncel Kurlar


TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Pezük’ten Babalar Günü Mesajı

tcdd tasimacilik genel muduru pezukten babalar gunu mesaji

Türk kültüründe anne ve baba kavramı çok şey ifade eder. Anneler, “Dişi kuş yuvayı yapar.” sözünde olduğu gibi aileyi bir arada tutan en büyük güç olarak görülürken babalar da o yuvanın direğidir.

Toplumların sağlıklı gelişiminde, gelecek kuşakların vatana millete hayırlı evlat olarak yetiştirilmelerinde ailenin ve babaların rolü çok önemlidir. Bu nedenle Türk kültürümüzde her zaman ailesini koruyan, kollayan, kimseye muhtaç etmeyen, çocukları için her şeyi göğüsleyen baba rolü, en büyük toplumsal gücümüz, hazinemizdir.

Hayat boyu yaşamlarımızın en değerli varlıkları olan anne ve babalarımızı kaybettiğimizde ise içimizde hiç büyümeyen çocukluğumuzla adeta yetim kalırız. Kıymetli şairimiz Cemal Süreya şiirinde ; “Sizin hiç babanız öldü mü? Benim bir kere öldü kör oldum, Yıkadılar aldılar götürdüler, Babamdan ummazdım bunu, kör oldum.” der. Babalar hayat boyu arkamızda dağ gibi duran varlıklar olarak gittiklerinde kolumuz kanadımız kırılır, kör oluruz…

Kaç yaşında olursak olalım anne ve babalarımız yaşam yolunda bizi koşulsuz seven kişiler olarak her zaman içimizde en müstesna yerlerini korurlar.

Bizler de anne ve baba olduğumuzda onlardan öğrendiğimiz, sevgi, fedakarlık gibi ebeveyn olmamızı sağlayan duygularla çocuklarımıza rehber olur, yaşama hazırlarız.

Kısaca, toplumun çekirdek yapısını oluşturan ailenin anne ve baba rolü, toplumun mihenk taşıdır.

Başta şehit babaları olmak üzere tüm babaların Babalar Gününü kutlarken, vefat eden kıymetli demiryolcu babalara ve diğer babalara rahmet diliyorum.

Hasan Pezük
TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü