Güncel Kurlar


TCDD’nin İlk YİD Projesi Olan Ankara YHT Garı

tcddnin ilk yid projesi olan ankara yht gari

Başkentin mimari zenginliğine zenginlik katacak mimari projeye sahip Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından ilk defa Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edildi.

TCDD’nin İlk Yap- İşlet- Devret Projesi

Başkentin mimari zenginliğine zenginlik katacak mimari projeye sahip Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından ilk defa Yap-İşlet-Devret modeli ile inşa edildi.

Yeni gar binası, tarihimizde, türkü ve şiirlerimizde, hatıralarımızda önemli yeri olan mevcut Ankara Garı’na dokunulmadan inşa edildi.

Türkiye ve Ankara’nın Prestij Eseri

TCDD’nin yeni vizyonuna uygun olarak hız ve dinamizmi temsil edecek şekilde tasarlanan eser, günümüz mimari anlayışını yansıtıyor.

Mimarisi ve sosyal donatılarıyla Türkiye’nin ve Başkent’in prestij eserleri arasındaki yerini alacak Ankara YHT Garı, Başkentray, Ankaray ve Keçiören metrolarına bağlantısı olacak şekilde inşa edildi.

50 bin yolcuya hizmet verecek

Ankara YHT Garı, günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek.

Aynı anda 12 adet YHT setinin yanaşabileceği 3 adet peron ve 6 adet demiryolu hattı bulunan proje, 194.460 m2 kapalı alandan ve zemin katlar dahil toplam 8 kattan oluşuyor.

Başkentin kalbi Ankara YHT Garı’nda atacak

Ulaşım hizmetlerine yönelik birimlerin yanı sıra kapalı-açık toplam 1.910 araçlık otopark hizmetlerinin verileceği Ankara YHT Garı’nda; ticari alanlar, cafe-restoran, iş ofisleri ve çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatılar bulunuyor.

Tüm yolcularımız konforlu seyahat olanaklarına kavuşurken, kentin sosyal ve kültürel hayatı Ankara YHT Garı’nda buluşuyor.

En son teknoloji kullanılarak engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanan YHT Garı, başkentin cazibe merkezi haline geliyor.

Trenleri TCDD işletecek

2 yılda inşa edilen ve 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Garı İşletmesi (ATG) tarafından işletilecek Ankara YHT Garı, bu süre sonunda TCDD’ye devredilecek. Yeni garın tren işletmeciliği TCDD tarafından yürütülecek.