RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Türk Yapımı Drone Kargu-2 İHA Akıllı Algoritma ile Düşmanı Algılıyor ve Yok Ediyor

turk yapimi drone kargu iha akilli algoritma ile dusmani algiliyor ve yok ediyor

Libya’da darbeci Hafter güçlerine karşı yürütülen savaşta görev alan Türk yapımı Kargu-2 dünya tarihinde bir ilke imza attı. Kamikaze drone kendi inisiyatifiyle bir düşman askerini vurdu.

BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan raporda, Kargu-2’lerin önceden komut almaksızın, yapay zeka özelliği sayesinde veri tabanında bulunan bilgiler doğrultusunda canlı Hafter hedeflerini algılayıp otonom saldırı gerçekleştirdiği aktarılırken, bunun dünya tarihinde bir ilk olduğu vurgusu yapıldı.

Dünya Basınında Büyük Yankı Uyandırdı

Kargu-2’lerin otonom saldırısının, insansız hava araçlarının kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiği ilk saldırı örneği olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler raporunda, saldırının patlayıcılarla donatılmış Türk yapımı otonom kamikaze drone Kargu-2 ile yapıldığı bilgisine yer verildi.

Haber bazı basın kuruluşları tarafından “katil robotların çağı çoktan başlamış olabilir” savaşların seyrini değiştirecek yapay zeka teknolojisine sahip Kargu-2’nin başarısı, “Drone’lar ilk kez insanlara tamamen otonom olarak saldırmışi” ifadeleriyle manşete taşındı.

Türkiye’nin yeni nesil kamikaze drone’u Kargu-2 asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonları için tasarlandı. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ tarafından üretilen Kargu-2, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümü olarak tanımlanıyor.

Düşman askerini takip etti ve saldırdı

Türk yapımı kamikaze drone’lar Libya hükümet güçlerinin, darbeci Hafter milislerine karşı elde ettiği zaferde büyük bir pay sahibi oldu. Libya’daki çatışmalar sırasında Kargu-2’nin operatörden herhangi bir komut almadan kendi inisiyatifiyle Halife Hafter’in askerlerinden birini takip ederek saldırdığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler raporunda, drone saldırısı sonrası ölüm gerçekleşip gerçekleşmediğine dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Türk yapımı kamikaze drone’un otonom modda insan kontrolüne gerek kalmadan “oldukça etkili” bir şekilde çalışmasından övgüyle bahsedildi. Kargu-2, gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedefere karşı etkin olarak kullanılabiliyor.