RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Türkiye Uzay Ajansı İle Ankara Üniversitesi İş Birliği Protokolü İmzaladı

turkiye uzay ajansi ile ankara universitesi is birligi protokolu imzaladi

Ankara Üniversitesi ile Türkiye Uzay Ajansı arasında, havacılık ve uzay teknolojileri alanında milli kalkınmaya katkı sağlayacak çalışmalar yapmak üzere iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektörlükte düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye Uzay Ajansı ile gerçekleştirilen iş birliğini üniversite olarak çok önemsediklerini vurguladı. Ünüvar, “Ankara Üniversitesi, Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden birisi. Çok farklı alanlarda eğitim ve akademik çalışmalar yapan bir eğitim kurumu. Türkiye Uzay Ajansı da her geçen gün önemi giderek artan uzayla ilgili çalışmalar yapan en üst düzeyde kurumumuz. İki güçlü kurumun iş birliğinden gerçekten önemli sonuçlar çıkabilir. ‘Çıkabilir’ diyorum, çünkü bu protokolün sadece kâğıt üzerinde kalmaması, her iki kurum yetkililerinin çalışma azmiyle alakalı bir konu. Bizler buna yakınız. Türkiye Uzay Ajansının da buna çok yakın ve yatkın olduğunu biliyoruz. İnşallah bu protokolle ülkemiz ve insanlık için yararlı bir takım çalışmaları birlikte hayata geçirebiliriz” dedi.

“İş Birliği Yapabileceğimiz Birçok Saha Var”

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da kurum olarak, özellikle köklü üniversitelerle ilişkileri çok önemsediklerini kaydetti. Ankara Üniversitesi ile Türkiye Uzay Ajansının iş birliği yapabileceği birçok saha bulunduğunun altını çizen Yıldırım, “Uzay multidisipliner bir alan. Sadece teknik branşlar değil, sosyal branşlar da uzayda temsil edilmeye başlanmıştır. Hukuk gibi, tıp gibi, psikoloji gibi. Dolayısıyla yakında uzayı kapsamayacak bir alan kalmayacak, bizler bunun farkındayız. O yüzden Ankara üniversitesi gibi büyük ve köklü kurumlarımızla iş birliklerimizi geliştirmek arzusundayız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, havacılık ve uzay teknolojileri alanında milli kalkınmaya katkı sağlayacak çalışmalar yapmak üzere hazırlanan iş birliği protokolü, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım tarafından imzalandı.