Güncel Kurlar


Uluslararası Para Transferleri Hakkında Şaşırtıcı ve İlginç Gerçekler

para transferi bilgisayar

İş ve ticaret dünyası zamanın başlangıcından beri var olmuştur. Para birimleri değişmiş olabilir, ancak ilkeler aynı kalır. Bu günlerde bilgisayarlar para transferleri sürecine çok fazla dahil oluyor ve bu nedenle insanlar daha hızlı ve daha verimli olmalarını bekliyorlar. Siber hırsızlık, kimlik avı dolandırıcılıkları ve virüsler gibi şeylere rağmen, çok sayıda insan fonlarını elektronik olarak aktarmaya devam ediyor.

İnsanların yurtdışına para göndermelerine yardımcı olabilecek birkaç farklı kurum var ve insanlar bunu çok çeşitli nedenlerle yapıyor. Alacaklı kişi veya şirket olabilir ve transfer, Hızlı veya Eşler Arası ödeme (P2P) olarak gerçekleşebilir. Halihazırda bazı yabancı transferler yapmış olabilirsiniz ve daha fazlasını öğrenmek isteyebilirsiniz. Durum buysa, en ilginç yönleriyle ilgili bu tartışmadan keyif alacaksınız.

En Ünlü Transfer Şirketleri

Bu listeyi okumaya ve bunlardan herhangi birini tanıyıp tanımadığınızı görmeye değer:

 • Currencies Direct
 • Wise (önceki adı Transferwise)
 • SendFx
 • Torfx
 • Moneygram
 • Currencyfair
 • Worldremit
 • Worldfirst 
 • XE Money Transfer
 • Paypal
 • Ofx
 • Sikhona

Tüm bu şirketlerin çevrimiçi bir varlığı var. Sikhona web sitesine yapılan bir ziyaret, nasıl kayıt olunacağı veya yeni bir yararlanıcının nasıl ekleneceği dahil olmak üzere insanların çevrimiçi olarak aradıkları tipik bilgileri gösterir. Bu şirketlerin çoğu, insanların gelecekte kullanmak üzere akıllı telefonlarına indirebilecekleri kullanışlı uygulamalar sağlıyor.

Bankaları Kullanmak

Bu, insanların paralarını yurtdışına transfer etmeleri için oldukça popüler bir yol olmaya devam ediyor. Ya yerel şubelerine uğrarlar, çevrimiçi bankacılık olanaklarını kullanırlar ya da akıllı telefon uygulamalarını kullanırlar. İnsanlar büyük bankalarla uğraşırken, genellikle uzman bir şirket kullanmaktan daha güvende hissederler.

Bununla birlikte, fiyatlandırma düzenlemelerini kontrol etmek önemlidir. Ücretler sıfırdan yüksek tutarlara kadar değişebilir veya gizli maliyetler içerebilir. Diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında, insanlar her zaman rekabetçi bir döviz kuru alamazlar ve devam etmeden önce bir hesap açmaları gerekebilir. Bazı durumlarda insanlar paralarını sadece bankalar arasında transfer edebilirler.

Uluslararası Para Transferi Şirketlerini Kullanmak

Bu güvenli bir seçenek olabilir ve çalışanların uzmanlığı genellikle size iyi bir anlaşma sağlayabilir. Büyük miktarda para aktarıyorsanız, iyi döviz kurları ve düşük fiyatlar önemli bir tasarruf sağlayabilir.

Ortaklıklar ve ağlar arası aktarımlar olduğunda, bu genellikle tüm süreci de hızlandırabilir.

para para para

İnsanlar Kime ve Hangi Para Biriminde Ödeyecek

Araştırmaya göre, çoğu insan arkadaşlarına veya ailesine para gönderiyor. Sırada, yurtdışında sağlanan mal ve hizmetler için ödeme yapan insanlar geliyor. Son iki kategori, yabancı fatura ödeyen kişiler ve hesapları arasında para transferi yapan kişilerdir.

Bir çalışma, Euro’nun dış transferlerde en yaygın kullanılan para birimi olduğunu buldu. Ardından ABD doları geldi, onu Avustralya doları, Hindistan rupisi, İngiliz sterlini, Kanada doları, Tayland Bahtı ve son olarak Çin Yuanı izledi.

İnsanlar Fonlarını Nasıl Aktarır?

Bir inceleme, insanların %57’sinin dizüstü bilgisayarlarını veya bilgisayarlarını kullanarak para dolaştığını buldu. Daha önce bankalarına giren insanlardan bahsetmiştik ve bu, örneklemin %20’sini oluşturuyordu. %12’si akıllı telefon uygulamalarını ve %5’i interneti telefonlarından kullandı.

Müşterilerin Araması Gerekenler

Listenin başında güvenlik yönü olmalıdır. Hiç kimse, doğru hedefe ulaşmadan önce fonlarının bir sahtekar tarafından saldırıya uğramasını ve taşınmasını istemez.

Transfer ücretlerini ve döviz kurlarını araştırmanın değerini zaten tartışmıştık, ancak ödeme hızı da önemlidir. Bu, özellikle bir krizde veya bir şirket ticari işlem yaparken çok önemli olabilir.

İncil’de Yabancı Para Transferleri

Belki de en ünlü örnek, İsa Kudüs mabedine girip sarrafların masalarını devirdiğinde yaşandı. İnsanlar Fısıh bayramı için Yeruşalim’e akın ediyorlardı ve kurbanlık sunuların bedelini ödemek istiyorlardı.

Roma sikkeleri İmparatorun yüzünü içerdiğinden, Baş Rahip insanların onları kendi Tapınak sikkeleriyle takas etmelerinde ısrar etti. Döviz kuru sadece zayıf olmakla kalmadı, aynı zamanda Gentiles Mahkemesi’ni bir pazara dönüştürdü. Bu yüzden İsa masaları devirdi ve hayvanları serbest bıraktı.

Blockchain ve Kripto Para Birimleri

Çoğu insan, dijital bir para birimi olan Bitcoin’leri, jetonları ve altcoinleri duymuştur. Yatırımcılar ve tüccarlar bu şekilde milyonlar kazandı ve kaybetti. Kolay bir servet kazanmak için telefon uygulamalarını kullanarak çevrimiçi ticaret yapmanın basitliğini ilan eden birçok reklam var.

Fintech’ler, yurtdışında hızlı para transferleri sağlamak için Blockchain’i giderek daha fazla kullanıyor. Bunun nedeni, bir aracıya ihtiyaç duymadan eşler arası bir sistem kullanabilen dijital para birimlerinin bulunması olabilir. Transferler sıklıkla eğitim, ulaşım ve yemek gibi şeylerle ilgilidir ve Blockchain havale firmaları şu anda gerçekten iyi durumda.

GMTS (Küresel Para Transferi Zirvesi), birçok büyük finans kuruluşundan temsilcileri çeken yıllık bir konferanstır. İlginç bir şekilde, hem Blockchain hem de FinTech orada yer aldı.

Daha Fazla Tarihsel Bilgi

Paypal, dünya çapında tanınan ilk çevrimiçi para transferi şirketiydi. Bunu, daha büyük transfer şirketlerinin ve bankaların altını oyarak başardılar. Yıllık ödeme hacimleri 2017’de 451.257 milyar ABD dolarına ulaştı, ancak bu günlerde daha fazla rekabetleri var.

Daha fazla araştırma yapmak isterseniz, eski takas sisteminden metal paraların gelişine kadar finans tarihini takip edebilirsiniz. 15. yüzyılda Medici bankacılığı ailesi hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Neden Western Union’ı kontrol etmiyorsunuz? Önce elektronik olarak elde edilen banka havalelerini başlattılar. Son olarak, bankalar arasında mesajlar ileten ve fon transferlerine izin veren bir ağ olan Swift (Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği) hakkında bilgi edinin.

İster bir tarih çalışması, isterse borsa araştırması olsun, hepsi büyüleyici bilgiler için zengin seçimlerdir. Artık küresel bir ticaret köyü haline gelen yerde teknolojiye giderek daha fazla bağımlı hale geliyoruz. Uluslararası para transferleri, şüphesiz, önümüzdeki yıllarda da her şeyin merkezinde kalacaktır.