RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Xiaomi, 8 Dakikada Cep Telefonunu Şarj Eden Cihaz Geliştirdi

xiaomi dakikada cep telefonunu sarj eden cihaz gelistirdi

Xiaomi’nin tanıttığı iki süper hızlı şarj aletlerinden birincisi 200 W gücünde ve bir akıllı telefonu sadece 8 dakika içinde doldurma olanağı sağlıyor ki, bu gerçek bir başarı. İkinci şarj aleti ise “telsiz” ve 4 bin mAh’lık bir pili 120 Watt’lık gücüyle yalnizca 15 dakikada doldurabiliyor.

Öte yandan hızlı şarj etme sınırlarını her gün biraz daha ileri götüren Xiaomi rakipleri arasından, kapasiteleri sınırlı pillere alternatif çözümler sunarak sıyrılıyor. Ayrıca telefonların şarj edilme sürelerinin kısaltılması, ürünlerin diğer özelliklerinin kıyaslanma sorununun da ikinci plana atılmasına yol açıyor.

Nitekim Xiaomi Mi 10 Ultra ürününün yanında 120 Watt’lık bir kapasiteye sahip hızlı şarj aletini de sundu. Ancak hızlı şarj etme süreçlerinin de, bu işlem esnasında üretilen sıcaklık yüzünden pillerin yaşam süresi üzerinde direkt bir etkisi var. Esasen bu nedenle yapımcı, Mi 11 ile daha geleneksel ve 55 Watt’lık bir bir şarj aleti modeline döndü.

Üreticiler, bir yandan lityumlu pillere daha uzun ömürlü bir seçenek bulmaya çabalarken, hızlı ve sık şarj etme işlemlerine karşın mevcut pillerin de bütünlüğünü koruma yolunda çözümler bulmak zorundalar.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu