Güncel Kurlar


Bergama Tiyatro Festivali 26 Ağustos’ta Başlıyor

Bergama Tiyatro Festivali, bu yıl 26- 29 Ağustos arasında gerçekleşecek. Festivalde Kumabaracı50 yapımı ‘Demiryolu Hikâyecileri’ ile Mekan Artı Berlin ortak prodüksiyonu ‘Uzak’ prömiyer yapacak.

İlk olarak 2018’de gerçekleştirilen Bergama Tiyatro Festivali, bu yıl 26- 29 Ağustos arasında ulusal ve uluslararası toplulukları bir kere daha Bergama’da buluşturacak. Festivalin ulusal programında DasDas’ın ‘Vahşet Tanrısı’, Kumabaracı50 yapımı ‘Demiryolu Hikâyecileri’ ile Mekan Artı Berlin ortak prodüksiyonu ‘Uzak’ yer alıyor.

‘DEMİRYOLU HİKÂYECİLERİ’ VE ‘UZAK’ PRÖMİYER YAPACAK

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan festival ayrıca Bergama ve çevresinden amatör-profesyonel ekiplere de alan açıyor.

Direktörlüğünü Eren Arıkan’ın üstlendiği festivalin ulusal programında DasDas oyunu Vahşet Tanrısı, prömiyerini festivalde yapacak olan Kumabaracı50 yapımı ‘Demiryolu Hikâyecileri’ ile yine prömiyerini festivalde yapacak olan Mekan Artı Berlin ortak prodüksiyonu ‘Uzak’ gibi oyunlar sahnelenecek.

CEVDET EREK DE KATILACAK

Festivalde farklı disiplinlerden konuklar da yer alacak. Hareket noktası olarak aldığı Büyük Bergama Sunağı’nı sesli mimari ve performanslar ile yeniden yorumlayan Cevdet Erek, bu yorumların ilki olan Bergama Stereo’yu 2019’da Ruhrtrienale kapsamında Bochum’da ve Berlin’de Hamburger Bahnhof Müzesi’nde sergilemişti. Sanatçı projenin Bergama’da gerçekleşecek uzun soluklu olması planlanan devamının ilk adımlarını festivalde sergileyecek.