Güncel Kurlar


Bulgaristan’da En Uzun Demiryolu Tünelinin Temeli Atıldı

Başkent Sofya’ya 25 kilometre yakın Vakarel Garı bölgesinde Bulgaristan Devlet Demiryollarının (BDJ) 6,8 kilometrelik en uzun demir yolu tünel projesinin temel atma töreni düzenlendi.

Ulaştırma Bakanı Georgi Todorov, ülkede en uzun demiryolu tünelini kapsayacak Elin Pelin- Vakarel demiryolu hattının modernizasyon çalışmalarının açılışını yaptı. Yüklenicisi bir Türk inşaat firması olan ve Bulgaristan demiryollarının modernizasyon projesinin en önemli ayaklarından birini oluşturan Elin Pelin- Vakarel demiryolu hattının inşası, bugün gerçekleştirilen bir törenle başladı.

Törene Bulgaristan Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Georgi Todorov’un yanısıra, Bulgaristan Ulusal Demiryolu Altyapısı Şirketi Genel Müdürü Krasimir Papukçiyski, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Demiryolu Altyapısı Genel Müdürü Hari Lokvenets, Arnavutluk Demiryolları Genel Müdürü Ani Dyrmishi ve Türk yüklenici şirketinin yönetim kurulu başkanı İsmail Doğan katıldı. Törende Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Sekizkök de hazır bulundu.

Temeli atılan projenin yapım süresi 72 ay olduğu ve bu güzergahta diğer alt geçit, tünel üst geçit gibi tesislerin de inşa edileceği belirtildi. Söz konusu demiryolu tüneli 6.8 km olacak. Hattın toplam uzunluğu 20 km. olacak. Elin Pelin- Kostenets demiryolunun en zor kısmı olan Elin Pelin- Vakarel hattının maliyeti 250 000 milyon avro olacak.