Güncel Kurlar


Demiryolu Eğitiminde Dijital Dönüşüm Projesi DigiRail (VET) Tanıtıldı

demiryolu egitiminde dijital donusum projesi digirail vet tanitildi

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ile paydaşları TCDD, Certifer Firması ve Zagreb Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirilen “Demiryolu Eğitiminde Dijital Dönüşüm” içerikli DigiRail(VET) Projesinin tanıtımı 13 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi

Tren Sürücüsü, Vagon Teknisyeni, Trafik Kontrolörü, Tren Teşkilcisi, Demiryolu Hat Bakım Onarımcısı, Raylı Sistemler Sinyalizasyon Bakımcısı gibi sektör mesleklerinde, mesleki eğitim için online ve yüz yüze eğitimle desteklenen karma eğitimlerin geliştirilmesini amaçlayan Demiryolu Eğitiminde Dijital Dönüşüm Projesinin tanıtım programında, Fransız Certifer Firmasının Türkiye Temsilcisi Genel Müdür Ercan Yıldırım, Zagreb Üniversitesi’nden Dr. Borna Abromovic, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük açılış konuşması yaptı.

“DigiRail (VET) ile emniyet kritik meslek için dijital eğitim materyalleri hazırlanacak”

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük: “Bugün başlangıç toplantısını yaptığımız ve 24 ayda tamamlanması öngörülen bu proje gelecekte sektörümüz açısından çok önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu projemiz ile demiryolu sektöründe çalışan özellikle emniyet kritik personelin eğitimlerinde klasik eğitim metotlarından farklı olarak yeni nesil eğitim metotları kullanılacak. Yeni nesil eğitim materyalleri gerçekleştirilecek. DigiRail (VET) ile demiryollarında belirlenmiş 5 tane emniyet kritik meslek için dijital eğitim materyalleri hazırlanarak bu mesleklerde çalışanların öğrenme yaşantılarına bariz katma değer yaratılacaktır. Bu projemiz ile demiryolu sektöründe çalışan özellikle emniyet kritik personelin eğitimlerinde klasik eğitim metotlarından farklı olarak yeni nesil eğitim metotları kullanılacak, yeni nesil eğitim materyalleri geliştirilecektir. Digi-Rail(VET) Projesi ile demiryollarında belirlenmiş 5 tane emniyet kritik meslek için dijital eğitim materyalleri hazırlanarak bu mesleklerde çalışanların öğrenme yaşantılarına bariz katma değer yaratılacaktır.” dedi.

“Yüksek hızlı tren seti bakımcılarının belgelenmesini amaçlayan High Speed MAPDaR projemiz de başarıyla devam etmektedir”

Avrupa Birliği hedeflerinden olan hayat boyu öğrenme ve hareketliliğin gerçekleştirilmesi, eğitim ve öğretimin kalite ve verimliliğinin arttırılması, yaratıcılık, yenilikçiliğin teşvik edilmesi, sosyal içermeyi ve istihdam edilebilirliğin artırılması hedeflerine uygun nitelikte olduğunu söyleyen Pezük,” Bu kapsamda TCDD Taşımacılık ailesi olarak başladığımız yüksek hızlı tren seti bakımcılarının adil, şeffaf bir şekilde belgelenmesini amaçlayan High Speed MAPDaR projemiz de başarıyla devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Pezük ayrıca şunları söyledi: “TCDD ile iş birliği içinde hazırladığımız Erasmus Akreditasyonu kapsamında; Avrupa’daki demiryolu sektörünün temsilcileri ile işbirliği yaparak, demiryolcuların başta demiryolu emniyet kavramı olmak üzere teknik ve mesleki alanlarda uzmanlaşmalarını, bilgi, beceri ve deneyimlerini artırmalarını sağlayarak; eğitim, staj gibi faaliyetler düzenleyeceğiz. 2021-2027 dönemi için hazırlamış olduğumuz uluslararasılaşma stratejisine uygun olarak saydığım alanlarda fon desteği alınacaktır.”

Pezük, DigiRail(VET) Projesinin sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

“TCDD olarak hem dijital personel hareketliliği hem de dijital eğitim faaliyetleri anlamında gelişim yolculuğumuzu başlattık”

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise :” Mesleki eğitim için online ve yüz yüze eğitimle desteklenen karma eğitimlerin geliştirilmesi, hayatımızın zaten bir parçası olan dijital dünyanın kolaylıklarının demiryolu eğitiminde kullanılması anlamında bu proje ile başlatılan çalışmaları oldukça önemsiyorum. TCDD olarak hem dijital personel hareketliliği hem de dijital eğitim faaliyetleri anlamında gelişim yolculuğumuzu başlattık. Türkiye Demiryolu Akademisi bünyesinde ortaya konulan çevrimiçi eğitimler; çalışanlarımıza, istediği zaman istediği yerden ulaşabileceği bir eğitim ortamı sağlıyor. Demiryolu eğitiminin gelişimine ve dijitalleşmesine odaklanacak olan DigiRail Projemize destek sağlayan Avrupa Birliği Başkanlığına, Türkiye Ulusal Ajansına, proje ortaklarımıza ve projenin hazırlanmasında emeği geçen tüm uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. “ dedi.

Açılış konuşmasının ardından Genel Müdürler ve Certifer Firması ile Zagreb Üniversitesi Yasal Temsilcileri Erasmus Akreditasyon Mutabakat Zaptını imzaladılar.