Güncel Kurlar


HAVELSAN Aydın Reis Denizaltısının Komuta Kontrol Sistemini Teslim Etti

aydin reis denizaltisinin komuta kontrol sistemini teslim etti

HAVELSAN’ın geliştirdiği Komuta Kontrol Sistemi, Aydın Reis denizaltısına kurulmak üzere Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildi.

HAVELSAN tarafından entegre edilip testleri tamamlanan Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi, dördüncü denizaltı Aydın Reis’e kurulmak üzere Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildi. Savunma Sanayii Başkanlığı resmî Twitter adresinden, “Yeni Tip Denizaltı Projemiz kapsamında, REİS Sınıfı denizaltıları için geliştirdiğimiz ve denizaltının beyni olan Komuta Kontrol Sistemi, 4. denizaltı AYDIN REİS’e kurulmak üzere Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildi.” paylaşımında bulunuldu.

Reis Sınıfı Denizaltı Projesi (Type-214 TN)

Uluslararası literatürde Type-214TN (Turkish Navy) olarak geçen denizaltılar ilk olarak Cerbe Sınıfı olarak adlandırılmışlardır. Revizyon sürecinden sonra bugünkü adı olan Reis Sınıfı olarak adlandırılmaya başlanmışlardır. Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi’ne (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilerek tedarik edilmesi amaçlanmaktadır. Reis sınıfı denizaltı tedarik projesi Haziran 2005 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) kararıyla başlatılmıştır. Yürütülen projenin toplam maliyetinin yaklaşık 2,2 milyar Euro olması beklenmektedir.

Sınıfının ilk denizaltısı TCG Pirireis’in (S-330) havuza indirilmesi 22 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. TCG Piri Reis denizaltısının bundan sonraki aşamada havuzda donatım faaliyetleri devam edecek ve denizaltı sırasıyla Fabrika Kabul (FAT), Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) Testlerinin ardından 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girecek.

HAVELSAN’dan 6 Denizaltıya Bilgi Dağıtım Sistemi

Kasım 2020’de HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi (DBDS) üretimleri, 6 denizaltı için başarıyla tamamlanmıştı. Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen başlattığı proje kapsamında, ilk denizaltı için DBDS geliştirmesi 2011 yılı Eylül ayında başlatılmıştı.

DBDS sistemlerinin geliştirme, üretim ve testleri için HAVELSAN’da 9 yıl boyunca ortalama 20 kişilik bir Donanım ve Gömülü Yazılım Geliştirme ekibi çalıştı. Son fabrika kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından, TCG Piri Reis, TCG Hızır Reis, TCG Murat Reis, TCG Aydın Reis, TCG Seydiali Reis ve TCG Selman Reis denizaltılarının denizaltı bilgi dağıtım sistemleri tamamlanmış oldu.

Kaynak: DefenceTurk