Güncel Kurlar


İkizdere Tüneli ve Salarha Tüneli Açılışa Gün Sayıyor

Karaismailoğlu, “ Önümüzdeki günlerde İkizdere Tüneli ve Salarha Tüneli’nin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştireceğiz. Bir yandan sel felaketinin izlerini silerken diğer yandan bölgedeki büyük projelerimizi bir bir tamamlıyoruz. İnşallah Türkiye’nin her bir noktasında bölgesel kalkınmayı hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Sel felaketinin ilk anlarından bu yana bölgede olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gelecek hafta sel felaketinin izlerinin tamamen silinmiş olacağına işaret ederek, “On gün önce başta Rize’de sonrasında Arhavi’de su baskınına neden olan yağmurlar geldi. Bu afetleri bir daha yaşamamak için tüm kurumlarımızla birlikte seferberlik ruhu ile topyekün bir çalışma içindeyiz. İnşallah önümüzdeki hafta afetin izlerini silmiş olacağız. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak bölgede önemli ve büyük yatırımlarımız var. Bir yandan bu projeleri sürdürüyoruz. Bugün ilk toplantımızı İkizdere tünelinde yaptık. İyidere ile İkizdere arasındaki tünellerimizde artık son aşamadayız. Bu tünelleri önümüzdeki günlerde açmayı planlıyoruz” ifadelerini kulandı.

“İyidere’den Erzurum’a önemli bir koridoru bağlıyoruz”

Bölgede devam eden tünel inşaatlarının tamamlanmasıyla İyidere’den Erzurum’a kadar önemli bir koridorun tamamlanacağını ifade eden Bakan Karaimsialoğlu, “ Ovit Tüneli’nin ve İkizdere Tünellerinin bitirilmesiyle beraber seyahat uzunluğunda yaklaşık 50 kilometrelik bir kısalma olacak. Bu yol koridorunun İyidere Lojistik Limanı’na bağlanmasıyla kuzeyden güneye lojistik ve ulaşım açısından çok önemli bir koridor bağlanmış olacak” diye konuştu.

Salarha Tüneli seyehat süresini 25 dakika kısaltacak

Salarha Tüneli’nin, Rize merkez ile Salarha Vadisi’nin arasındaki ulaşım için önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, tünelin bir tüpünün geçtiğimiz günlerde açıldığını anımsatarak şu şekilde konuştu:

“ Önümüzdeki günlerde İkizdere Tüneli ve Salarha Tüneli’nin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştireceğiz. Salarha Tüneli Rize merkezin Salarha Vadisi’ne ulaşması için çok önemli bir proje. Tünelimiz yolu yaklaşık 9 km kısaltıyor ve seyahat süresinde de yaklaşık 25 dakikalık bir tasarruf sağlıyor. Bir yandan sel felaketinin izlerini silerken diğer yandan bölgedeki büyük projelerimizi bir bir tamamlıyoruz. İnşallah Türkiye’nin her bir noktasında bölgesel kalkınmayı hep birlikte gerçekleştireceğiz.”

Bakan Karaimsialoğlu, Rize’de ilk olarak İyidere Ayrım İkizdere Yol Yapım Kontrol Şefliğini ziyaret ederek burada brifing aldı. Sonrasında Salarha Tüneli’ndeki çalışmaları inceleyerek burada önemli açıklamalarda bulundu. Akabinde Arhavi Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu burada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte muhtarlarla bir araya geldi.