Güncel Kurlar


Meteksan Savunma’dan Dost Ülke Hava Kuvvetlerine İhracat

meteksan savunmadan dost ulke hava kuvvetlerine ihracat

Radar Sistemleri, Çevre Gözetleme Sistemleri, Lazer ve Elektro-Optik Sistemler, Haberleşme Sistemleri, Sualtı Akustik Sistemler ve Platform Simülatörleri olmak üzere 6 alanda faaliyet gösteren Meteksan Savunma, dost ve müttefik bir ülkenin Hava Kuvvetleri ile çeşitli alt sistemlerin ihracatı ile ilgili satış sözleşmesi imzaladı.

Meteksan Savunma’nın sosyal medya hesaplarında konuya ilişkin yapılan paylaşımda, “Meteksan Savunma çeşitli alt sistemlerin ihracatına ilişkin dost ve müttefik bir ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile yeni bir yurt dışı satış sözleşmesi imzaladı.” ifadesine yer verildi.

Meteksan, Helikopter Engel Tespit Sistemi’nde sona geldi

Meteksan Savunma tarafından yayınlanan gazeteye göre, lazer tabanlı Helikopter Engel Tespit Sistemi’nde sona gelindi. Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) tasarımının sonlandırılması ile 2021 yılının ilk yarısında platform entegrasyonu ve uçuş testlerinin tamamlanması için çalışmalara tüm hızla devam edildiği belirtildi. Söz konusu çalışmaların, 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve Kara Havacılık Komutanlığı ile koordineli olarak yürütüldüğü de verilen bilgiler arasındaydı.

Ayrıca yayınlanan haberde; Meteksan Savunma olarak farklı bantlarda, yüksek verimli, yüksek ışın kaliteli, değişik güç aralıklarında, farklı modülasyonlarda çalışan lazer üretimi konusunda üst düzey yetkinlikleri ile birlikte LIDAR sistemlerinin gerektirdiği hassas algılayıcı yapılar, sinyal işleme donanımları ve gömülü yazılımlar üzerinde de çalışmaların devam ettiği belirtildi. Haberde, “Aktif HETS Projesi ile bu yetkinliklerimizi birleştirerek, helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle/engelle çarpışma durumlarına yönelik ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesini sağlayan bir sistemi hayata geçiriyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu proje sayesinde; mevcut ve yeni nesil genel maksat helikopterleri başta olmak üzere farklı çeşitteki platformlara entegre edilebilir, düşük güç tüketimi, düşük ağırlıkta millî bir sistem geliştirilmesi ile, çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek LIDAR/LADAR altyapısı kazanılmış olacak.

Kaynak: DefenceTurk