Güncel Kurlar


Rize’de Yaşanan Sel Felaketinin Yaraları Sarılıyor

Rize’de yaşanan sel felaketinin ardından Muradiye, Güneysu, Madenli ve Büyük köylerine geçmiş olsun dileklerinde bulunup hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Bakan Karaismailoğlu, basına yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi, “Felaketin ilk anlarından itibaren diğer bakan arkadaşlarımızla birlikte bölgeye intikal ettik. Olağanüstü bir durum var. Devletimiz, hükümetimiz tüm imkanlarıyla burada, burayı en kısa sürede eski haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Haberleşmedeki sorunlar, mobil baz istasyonları ile çözüldü”

Taşkının neden olduğu tahribatı ortadan kaldırmak temizliğin yapılması işlerine başladıklarını ve çok hızlı bir şekilde afetin izlerini kaldıracaklarını bildiren Bakan Karaismailoğlu, “İlk başlarda kapalı olan yollarımız vardı acil olarak onları açtık. Şu an için ulaşım açısından herhangi bir sıkıntı yok. Sadece birkaç tane köyümüz kaldı ulaşamadığımız inşallah sabaha kadar onları da bitireceğiz. Ulaşım açısından bir sıkıntı yok. İletişim ve haberleşme açısından da kısmen sıkıntılar yaşadık ama mobil baz istasyonları sayesinde bu sorunun da üstesinden geldik” diye konuştu.

“Ana yollar bakımından ulaşıma kapalı yolumuz yok”

“Ana yollar bakımından hasarlı yollarımız var ama ulaşıma kapalı yolumuz yok. Köy yollarımızda sıkıntılar var. Arkadaşlarımız, buradaki tüm ekipler, ekipmanları ile birlikte canla başla çalışıyorlar. Yakın zamanda tüm köy yollarımızı da inşallah açacağız; ulaşamadığımız yer kalmayacak. En kısa sürede bu afetin izlerini ortadan kaldırmak için bütün arkadaşlarımızla birlikte canla başla çalışıyoruz.”

Öte yandan gece geç saatlerden itibaren çevre illerden ve Rize’den gelen ekipler ilçe merkezinde temizleme çalışmasını sürdürüyor. Rize’de şiddetli yağışa bağlı oluşan sel ve heyelanlar nedeniyle kayıp olduğu bildirilen 3 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı, ölü sayısı ise 5’e yükseldi.

Bakan Karaismailoğlu, Rize’nin Ballıdere köyünde selden etkilenen evleri inceledi sonrasında Güneysu Asmalı ırmakta hayatını kaybeden vatandaşın cenaze namazına katıldı.

Can kayıpları dışında her şeyin telafi edilebilmesinin mümkün olduğunu belirten Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde sonlardı:

“Bizi en çok can kayıplarımızın olması üzüyor. Burada en kısa zamanda afetin izlerini kaldırmak için büyük bir çaba ve gayret var. Bu tarz afetlerde bir daha bu kadar hasar olmaması içinde ne gerekiyorsa yapacağız.”