RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

SONGAR, TOGAN Akıllı Mühimmatı İle Göreve Hazır

songar togan akilli muhimmati ile goreve hazir

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN akıllı havan mühimmatı göreve hazır. ASİSGUARD tarafından özgün şekilde geliştirilen ilk millî silahlı drone SONGAR’a entegre edilen TOGAN 81 mm akıllı havan mühimmatı, son canlı test atışını gerçekleştirdi. TÜBİTAK SAGE’nin resmî Twitter hesabından yapılan paylaşımda boyut, maliyet, etkinlik ve hassas vuruş kabiliyetleri ile öne çıkan TOGAN mühimmatının; SONGAR Drone sisteminden atılarak millî savunma için hazır hâle geldi ifade edildi.

Silahlı drone’lar konusunda özgün çalışmalara imza atan ASİSGUARD, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN 81 mm akıllı havan mühimmatını SONGAR drone’a entegre etmişti. SONGAR, 10 km yarıçaplı menzil içerisinde görev icra edebilen SONGAR gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen millli drone sistemi çözümüdür. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN mühimmatı; SONGAR Drone sisteminden atılarak önemli ve kompakt bir kabiliyet olarak karşımıza çıkıyor.

10 metre CEP değeri ile 35 metre öldürücü yarı çapa sahip TOGAN mühimmatı SONGAR ile birlikte kullanıldığında; uzak mesafeden tehlikeli hedeflerin maliyet etkin ve güvenli biçimde etkisiz hale getirilmesi açısından kritik önem taşıyor. Bu tarz çalışmalar ortaya çıkan sistemler kadar firmaların iş birliği ve müşterek inovasyon kabiliyetlerini geliştirmeleri açısından da büyük önem taşıyor. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN mühimmatı daha önce Hürkuş’un silahlı versiyonunda test edilmişti.

SONGAR otomatik makineli tufek

Türk Savunma Sanayii’nin yenilikçi sistemlerinden olan SONGAR’a otomatik makineli tüfek ile bombaatar özelliklerinin eklenmesinden sonra TÜBİTAK SAGE’nin mühimmat sistemi TOGAN’ın da teçhiz edilmesi Songar’ı; sahada daha güçlü ve maliyet etkin bir yapıya kavuşturdu. SONGAR’ın kara aracına entegre edilmesi ise; ürün geliştirme yol haritasında önemli bir aşamanın daha tamamlanmasını sağladı.

Askerî teknolojik sistem SONGAR, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş 3 kilometre yarıçaplı bir menzil içinde görevi icra ediyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarım sistemine sahip olan SONGAR; tekli veya çoklu drone sistemiyle, hedef bölgenin belirlenmesi, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti gibi kritik birçok görevi yerine getiriyor.

Kaynak: DefenceTurk