Güncel Kurlar


1915 Çanakkale Köprüsü Bağlantı Yoluna Çevreci Ses Bariyeri İnşa Edildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı,1915 Çanakkale Köprüsü inşaatı kapsamında, Yülüce Köyü mevkiindeki bölgede yaşayanların araçların gürültüsünden rahatsız olmaması için bağlantı yoluna 1 kilometre uzunluk ve 3 metre yüksekliğinde çevreci ses bariyeri yapıldığını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çanakkale’nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatı kapsamında, Yülüce Köyü mevkisindeki bağlantı yoluna çevreci ses bariyeri yapıldığını aktardı. Bakanlık, Kınalı, Tekirdağ, Çanakkale ve Savaştepe Otoyol Projesi’nin Malkara ile Çanakkale arasında bulunan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de yer aldığı güzergâhta da ekiplerin yoğun şekilde çalıştığını belirterek köprü projesinde bulunan çevre koruma faaliyetleri için yüzde 100 çevreci yatırımlar seçildiğini kaydetti. Bakanlık bu kapsamda, köprünün güzergahında en yakın yerleşim birimi olan Yülüce Köyü mevkiinden geçen bölüme, bölgede yaşayanların araçların gürültüsünden rahatsız olmaması için 900 metre uzunluk ve 3 metre yüksekliğinde bariyer monte edildiğinin bilgisini verdi.

Avrupa ve Asya kıtalarını Çanakkale Boğazı’nda ilk kez birbirine bağlayacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelinin 18 Mart 2017’de atıldığını hatırlatan Bakanlık, aradan geçen 4,5 yıllık süre sonunda köprünün yolunun göründüğüne işaret etti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada köprüyle ilgili şu bilgiler yer aldı:

“18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni simgeleyecek Dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olan köprünün ayakları 318 metrelik yüksekliğiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni simgeliyor. Asma Köprü’nün 318 metrelik çelik kuleleri Türk ve Dünya Tarihi açısından çok büyük öneme sahip olan Çanakkale Deniz Zaferinin kazanıldığı 18 Mart 1915‘i işaret eder. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asma Köprü’nün iki çelik kulesi arasındaki 2.023 metrelik orta açıklık Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıl Dönümüne işaret etmektedir. Kulelerin kırmızı beyaz rengi Al Bayrağımızı temsil etmektedir.”