RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Balıkesir’de Çevre Dostu Otobüsler Yollarda

Çevre dostu, doğaya ve insana saygılı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Büyükşehir Belediyesi, kredi kullanmadan öz kaynaklarıyla satın aldığı sıkıştırılmış doğal gazlı (CNG) 65 otobüsü hizmete sundu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışacak temiz enerjili (CNG) sıkıştırılmış doğalgazla çalışan 65 otobüs, düzenlenen törenle hizmete başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 2019 seçim kampanyasında sözünü verdiği güvenli, konforlu ve çevreci toplu taşımayı Balıkesir’e kazandırarak bir seçim vaadini daha yerine getirdi. Sıkıştırılmış gaz (CNG) ile çalışan, QR kod, temassız özelliği olan kredi kartı ve sanal kart ile de binilebilecek olan 65 otobüsün kabulü geçen hafta Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Çevre dostu, doğaya ve insana saygılı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda enerji verimliliği ve emisyon azaltımı sağlamayı hedefliyor. Otobüslerde engelli bireylerin rahatlıkla ulaşım sağlayabilmeleri amacıyla engelli rampaları da bulunacak. Gar bölgesinde düzenlenen ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı CNG’li otobüslerin hizmete alım törenine; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Rıza Tekin, BMC Kara Araçları Genel Müdürü Bülent Santırcıoğlu, ilçe belediye başkanları ile kaymakamlar, kamu kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

YÜZDE 100 AVANTAJLI ALINDI

Şu anki (2021 yılı) güncel fiyatı 160 milyon liraya olan otobüsler 2020 yılında projelendirilerek, kredi kullanılmadan belediyenin öz sermayesi ile Türk Lirası üzerinden 78 milyon liraya satın alınarak yüzde 100 avantaj sağlandı. Otobüsler, Şehirler Arası Terminal bölgesine 4 bin m2’lik alana kurtulan CNG istasyonundan yakıt deporlarını dolduracak.

HEM DOĞA DOSTU HEM DE EKONOMİK

Çevre ve doğa dostu ekolojik ve verimli sessiz bir kullanımı olan diğer yakıtlara göre sıkıştırılmış doğalgaz CNG kullanan otobüsler yüzde 90 daha az azot, yüzde 15 daha az karbon monoksit içeriyor. Ayrıca CNG’nin mazottan yüzde 30, benzinden yüzde 70, LPG’den de yüze 40 daha tasarruflu.

SON DERECE GÜVENLİ

Sıkıştırılmış Doğal Gaz CNG, güvenliğinin yüksekliği havadan hafif olması sızıntılarda parlama ve patlama olasılığının düşük oluşu bilimsel verilere göre çok düşük. 120 ve 125 oktan değeri ile tam yanan CNG yağla karışmadığı içinde bakım maliyetleri ve bakımında son derece uygun.