RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Bükreş Metrosu İhalesini Alarko Makyol ve Yüksel Proje Ortaklığı Kazandı

Bükreş metro işletmecisi Metrorex’in Değerlendirme Komitesi, Bükreş Uluslararası Havalimanı Demiryolu Bağlantısı 6. Metro Kesimi Lot 1.1:1 Mayıs-Otopeni arası inşaat işlerinin dizayn ve yapımı işi ihalesi için bir Türk ortak girişimini seçti.

Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş. Mali ve teknik teklif dahil ihale kriterlerinin ardından konsorsiyum en yüksek puanı (99.06 ile) aldı. Tasarım ise Yüksel Projesi Uluslararasi A.Ş. Konsorsiyum tarafından, yeterlilik belgesinde, teklif sahibinin kilit personel – Tasarım Müdürü ile ilgili teknik ve profesyonel desteğine ve benzer gereksinimlerin 3. ve 4. maddeleri için bir taahhüt sunan üçüncü destekleyici taraf olarak tanıtılmıştır.

Değerlendirme sürecinin ardından, dört ortak girişim tarafından ihale dokümanında yer alan asgari şartları sağlayan teknik teklifler sunuldu. Mali tekliflerin değerlendirilmesinin ardından, sürecin bir sonraki aşamasına geçmek üzere üç konsorsiyumun teklifleri belirlendi.

7 istasyonun hizmet vereceği 1 Mai-Tokyo metro bölümü, 1 Mai istasyonundan (4. Hat üzerinde yer alan) Otopeni Havalimanı’na yapılacak olan metro Hattı 6’nın bir parçası. Hat 6 toplam 14,2 km uzunluğa sahip olacak ve 12 istasyona sahip olacak.

Resmi açıklama şöyle:

Alarko Holding bağlı ortaklığı Alsim Alarko %50 ortağı olduğu Alsim Alarko-Makyol İnşaat Ortak Girişimi, Bükreş Metro Otoritesi tarafından açılan ihalede kazanan teklif olarak açıklandı.

Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Bağlı Ortaklığımız Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin %50 oranında ortağı olduğu Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. – Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişimi’nin Bükreş Metro Otoritesi (Metrorex SA) tarafından açılmış olan, “Bükreş Uluslararası Havalimanı Demiryolu Bağlantısı 6. Metro Kesimi Lot 1.1: 1 Mayıs Otopeni arası inşaat işlerinin dizayn ve yapımı işi” ihalesine verdiği teklif, işveren tarafından kazanan teklif olarak açıklanmıştır. Gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını müteakip sözleşme müzakerelerine davet edilmemiz beklenmektedir.”