RayHaber

RaillyNews

BulmacaCevap

OtonomHaber

Gaziantep’in Ulaşım Sorunu GAZİRAY Banliyö Hattı İle Çözülecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: “Tramvaylarımızın yapımı Sakarya’da hızla devam ediyor. Yıl sonunda altyapıyı 25 Aralık Mahallesi’nin oraya kadar yetiştirmeye çalışıyoruz. Sinyalizasyon, altyapı çalışmaları devam ediyor”

Gaziantep’te, ulaşım alanındaki sıkıntıları gidermek için birçok proje ve çalışma yürütülüyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde kentteki 6 organize sanayi bölgesiyle şehir merkezi arasında işçi transferine bağlı olarak kara yollarında yaşanan trafik yoğunluğu, 25 kilometre uzunluğa, 16 istasyona sahip ve 6 OSB ile küçük sanayi bölgelerinin birbirine bağlantısını sağlayacak GAZİRAY Banliyö hattıyla çözülmesi amaçlanıyor.

Yaklaşık 4 yıl yoğun mesai harcanan projenin sinyalizasyon ve elektrifikasyon işlerinin yüzde 42’si tamamlandı, 8 elektrikli tren setinin Sakarya’da yapımına devam ediyor.Kentin “rüya projesi” olarak anılan ve önümüzdeki yıllarda tamamlanması hedeflenen çalışma ile kentteki yüzbinlerce insanın konforlu ve hızlı taşınması öngörülüyor.

Başkan Şahin, banliyö projesiyle kentteki yüzbinlerce insanın ulaşımının sağlanacağına dikkati çekerek, kent için çok önemli bir proje olduğunu dile getirdi.Tramvayların yapımı tamamlanana kadar kiralanacak olan tramvaylarla yolcu taşımaya başlayacaklarını anlatan Şahin, şunları kaydetti: “GAZİRAY’da kullanılacak araçların rengini ve modelini yapılan anketlerle Gaziantepliler seçtiği tramvayların yapımı Sakarya’da hızla devam ediyor.Ulaşım Master Planı’nın bütün uygulama aşaması tamamlandı, paketlendi. Proje kapsamındaki Gaziantep’in metro altyapısı paket olarak hazırlandı, bütün altyapısı tamamlandı. Bu konuda zaten Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın geçmişte kente geldiğinde Gaziantep’te ‘metroya gideceğiz’ diye söz vermişti. İnşallah önümüzdeki yıl yatırım programına alınmasıyla tek gündemimiz metro olacak. Diğerlerini zaten biz yapacak gücümüz var, başlıyoruz ve tamamlıyoruz ama metro kısmıyla çok büyük devlet yatırımı gerekiyor. Gaziantep’te bunu hakkediyor. Bunun da altyapısını tamamladık, önemli olan altyapıydı. Gerisi yatırım programına alınıp, ‘bismillah’ diyerek başlayacağız.”